Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Defnede hedef 120 milyon lira

Giriş Tarihi: 19.2.2013

Hatay'da 2012'de 57 milyon lira gelir elde edilen defne üretiminin ekonomik değerinin, önümüzdeki 5 yıl içinde 120 milyon liraya çıkarılması hedefleniyor

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, il genelinde defne üretiminden 2012 yılı sonu itibari ile 57 milyon lira gelir elde edildiğini, hedeflerinin 5 yıl içerisinde bu rakamı 120 milyon lira çıkarmak olduğunu söyledi. Hatay Defne Envanteri ve Üretim Planlaması ile Hatay İli Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektörü Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi ve Ticaret İşletmeleri Envanteri çalışmalarının tanıtım ve değerlendirme toplantısında konuşan Vali Lekesiz, tarım sektörünün Hatay ve Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

PLAN HAZIRLANDI

2011 yılı sonu itibari ile Hatay'ın tarım sektöründen elde ettiği paranın tamamının, 3 milyar lira olduğuna dikkat çeken Lekesiz; "Bu oldukça iyi bir rakam ve Türkiye'de ilkler arasında bir rakam. Tarımın gayri safi milli hasılasına yaptığı katkı sıralamasında da ilimiz oldukça ön sırada" dedi. Hep beraber yaptıkları baraj yatırımları ile bu 3 milyarlık rakamı 13 milyara, 23 milyara, 33 milyara daha yukarılara çıkarabilir miyiz düşüncesi ile arayış içerisinde olduklarını belirten Vali Lekesiz; "Bu anlayışla elde edeceğimiz değeri arttırabilmek için hep beraber bir Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planını hazırladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Defnede hedef 120 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN