Elita Yağ şimdi en büyükler arasında

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu, babasına 6 ay boyunca 'kurmayalım' dediği Elita Yağ'ın şimdi Türkiye'nin ilk 5'inde olduğunu söyledi

Gıda devlerinden Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hüseyin Çomu, Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin (AGİD) Adana HiltonSA'da düzenlediği "Ufku Zorlayanlar" etkinliğinin konuşmacı konuğu oldu. Çomu burada iş deneyimlerini anlatırken, grubun en başarılı şirketlerinden biri olan Elita Yağ'ın kuruluşuyla ilgili ilginç bir anekdot aktardı. Çomu, "Elita Yağ'ın kurulmaması için babama 6 ay direnmiştim. En sonunda onun dediğini yaptık ve kurduk. Şimdi Elita Yağ sektöründe Türkiye'nin 5 büyük şirketi arasında" dedi.

70 ÜLKEYE İHRACAT
Çomuo dönem yaşananları şöyle özetledi: "2004-2005 döneminde devlet, yağlı tohumlar eken çiftçiye destek vermeye başladı. Çukurova'da da özellikle Karaisalı, İmamoğlu gibi sulanamayan bölgelerde ilk defa ayçekirdeği ekildi. Babam 'Oğlum bu ekilen ayçekirdekleri ne olacak? Çiftçiden mısır alıyoruz, buğday alıyoruz, ayçekirdeği almayalım mı?' dedi. Ben de 'Almıyoruz deriz' dedim, yağ sanayinin çok zor bir sektör olduğunu söyledim. Ama 6 ay direnebildim. Babam sonunda 'Bu işe girmediğimiz için ben üzülüyorum' diyince Elita Yağ'ı 2006'da kurduk. Şu anda 70'den fazla ülkeye ihracat yapan, sektöründe Türkiye'nin 5 firmasından biri."

AVRUPA PAZARI DOYDU
Dünyadaki değişiklikler paralelinde iş dünyasına önerilerde de bulunan Hüseyin Çomu, Çin ve Hindistan'ın büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. Çomu, "Avrupa'ya daha fazla bir şey satamayız. Ama Çin ve Hindistan sürekli büyüyor ve zenginleşiyor. Dünya nüfusunun nerede yarısı bu iki ülkede yaşıyor" dedi. Çomu'nun konuşmasının ardından AGİD'in "Platin Markalar" ödülleri ve KOSGEB'in girişimcilik kurslarına katılanların sertifikaları sahiplerine verildi. Törene AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Vali Yardımcıları İbrahim Avcı ve Mustafa Yüksel Karadağ, Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, AGİD Başkanı Seyfettin Alpat ve dernek üyeleri ile davetliler katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elita Yağ şimdi en büyükler arasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN