Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afşin'deki Yedi Uyurlar ziyaretçi akınına uğradı

İnanç turizminin önemli merkezlerinden Afşin'deki Eshab-ı Kehf Külliyesi, son yıllarda gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi'ni 2 yıl öncesine kadar yılda 50 bin kişi ziyaret ederken, geçen yıl ziyaretçi sayısı 100 bine ulaştı. Tanıtım çalışmaları arttırılarak ziyaretçi sayısının daha da yükseltilmesi hedefleniyor. Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Eshab-ı Kehf'e gelen ziyaretçi sayısının her geçen gün artmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

HEDEF 1 MİLYON

Son yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarının karşılığını almaya başladıklarını dile getiren Aydoğan, yıllık ziyaretçi sayısını 1 milyona ulaştırmayı hedeflediklerini vurguladı. Eshab-ı Kelhf Külliyesi'nin Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinden biri olduğuna işaret eden Aydoğan, "İlçemizdeki bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.

KONAKLAMA SORUNU

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda Eshab-ı Kehf Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Bekir Sıtkı Can ise ilçeye gelenlerin Eshab-ı Kehf'in manevi havasından çok etkilendiklerini ifade etti. Artan ziyaretçi sayısı ile birlikte konaklama sorunlarını da çözmeye çalıştıklarını aktaran Can, bu konuda önemli aşama kat ettiklerini söyledi.

Eshab-ı Kehf hadisesi
Rivayete göre Efsus ya da Yarpuz denilen bir şehirde Dakyanus (Dakyus) adındaki zalim hükümdar, halkı kendisine ve putlarına tapmaya zorlar. Allah'ın varlığına ve birliğine inanan birkaç genç ise gizlice ibadet ederek bu zalimin buyruğu dışına çıkar. Bunu haber alan Dakyanus'tan kaçan gençler, yolda kendileri gibi inançlı bir çobana rastlar. Çobanın bildiği ve yanında su olan bir mağaraya sığınan yedi kişi, burada uykuya dalar. '7 Uyurlar' adı verilen kişiler, yaklaşık 309 sene bu şekilde kalır ve daha sonra uyanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afşin'deki Yedi Uyurlar ziyaretçi akınına uğradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN