Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Çağlayan: Gaziantep Türkiye'den hızlı büyüyor

Bakan Zafer Çağlayan, Türkiye'nin örnek bir ekonomiye sahip olduğunu, bunda Gaziantep gibi sanayici bir kentin de önemli payı olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istikrarlı yönetimle ekonomide büyük gelişmeler gösteren Türkiye'nin Gaziantep kadar hızlı büyümesi gerektiğini söyledi. Çağlayan, Gaziantep'in Türkiye'nin geçmiş ihracatını tek başına yapacak hale geleceğini belirterek, "IMF kapılarında 1 milyar dolar kredi isteyen bir durumdan, dünyanın her tarafına ihracat yapan ve krizlere karşı örnek gösterilen bir ülke haline geldik" dedi.

PAZARIMIZ BÜYÜYOR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katıldığı "Gaziantep 2013 Ekonomik Durum Değerlendirme Toplantısı" GSO Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'ten 2012 yılında yüzde 19,3 oranında artışla 5 milyar 879 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi. İhracatını en fazla artıran il olduklarını belirten Konukoğlu, ihracat yaptıkları ülke sayısının da 177'ye ulaştığına dikkati çekti.

KONUKOĞLU DESTEK İSTEDİ

Gaziantep'in ortalama büyümesinin yüzde 16 olduğunu, kentin her zaman Türkiye'nin önünde büyüdüğünü belirten Konukoğlu, sanayicilerin sorunlarına dikkat çekerek, Bakan Çağlayan'dan çeklerde de reeskont imkanı sağlanması ile petrol kökenli hammadde ithalatındaki sorunların çözümünde destek istedi. Karayolu ağı kapsamına alınan Hassa- Dörtyol arasında açılacak tünelin bu yıl proje ihalesinin yapılacağını hatırlatan Konukoğlu, projenin 2014 yılı yatırım programına alınması için destek istedi.

KENDİNE YETEN ŞEHİR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Gaziantep'in bir yatırım, ekonomi, üretim, ihracat şehri olmasında en büyük gücün insan olduğunu söyledi. Şahin, "Başbakanımız Gaziantep'in fotoğrafını bütün Türkiye'ye örnek gösteriyor. Bu şehrin bir bakanı, bir evladı olmaktan büyük iftihar ediyorum. Bu şehir kendi iç dinamikleri olan ve kendine kendine yeten bir şehirdir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çağlayan: Gaziantep Türkiye'den hızlı büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN