Yerli biber tohumu çiftçinin umudu oldu

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Mersin'in merkez Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu köyünde, Türkiye'de ilk defa Yüksel Tohumculuk tarafından üretilen, Cömert F1 ve Mertcan F1 adlı biber tohumları tanıtıldı. Virüse ve kök hastalıklarına dayanıklı yerli sivri biber tohumu, son yıllarda maliyetler ve satış fiyatları dengesizliği yüzünden maddi sıkıntı çeken bölge çiftçisi için yeni bir umut ışığı oldu.

ÖNÜMÜZÜ AÇACAK
Tanıtım etkinliğinde konuşan firma yetkilisi Hasan Basri Nalbat, mevcut sivri biber üretiminde virüse yakalanma konusunda sıkıntılar bulunduğunu belirtti. Nalbant, "Ancak yeni üretilen Cömert ve Mertcan F1 tohumlarımızla bu sıkıntıyı da büyük ölçüde aştık. Yeni çeşitlerimiz virüse ve kök hastalıklarına dayanıklı olması önümüzü daha da açacak" dedi.

İHRACATA UYGUN
Yeni biber tohumlarıyla yetişen sera mahsulünün 25 santimetre civarında, güçlü, küçük yapraklı, çok erkenci, tatlı, iç pazar ve ihracata uygun bir ürün olduğunu ifade eden Nalbant, Mertcan F1 ürününün kalın segment olduğunu ve bu ürünün pazarının genellikle Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgeleri olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli biber tohumu çiftçinin umudu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN