Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harran Üniversitesi'nden mültecilere Türkçe dersi

Giriş Tarihi: 27.2.2013
Harran Üniversitesi, Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle ülkemize sığınan mülteciler için Türkçe kursu açtı. Harran Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce 'Türkçe Öğreniyorum' adıyla açılan kursa ilgi yoğun oldu. Yenişehir Yerleşkesi'nde açılan kursa ülkelerinde üniversite eğitimlerine devam eden ve tamamlayanlarla çeşitli yaş gruplarından 120 kadın ve erkek katılıyor.

BÜYÜK FIRSAT

Derslerin devam ettiği sınıfları gezen Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Suriyeli mültecilerle bir süre sohbet etti. Mutlu daha sonra hazırlanan kitapları Suriyeli mültecilere verdi. Mutlu, sığınmacılara günlük hayatta kolaylık sağlaması için Türkçe öğretmek için bu kursları açtıklarını belirtti. Kursların ülkelerinde üniversite eğitimlerini yarıda bırakanlar için fırsat olduğunu ifade eden Rektör Mutlu, şunları kaydetti:

ÜNİVERSİTEYE DEVAM
"Burada üniversiteyi tamamlamış ya da öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalan Suriyeli misafirlerimiz var. Üniversite öğrenimine devam eden Suriyeliler, kurslarda Türkçe öğrendikten sonra başta üniversitemiz olmak üzere tüm üniversitelerde özel olarak aynı bölümde ders alabilecek." Üniversite öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr Nuri Güler'in yönettiği kurslarda ilk ders başladı. Mehmet YILDIRIM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harran Üniversitesi'nden mültecilere Türkçe dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN