Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet BONCUK: Kültür-turizm

Giriş Tarihi: 27.2.2013
Muammer Güler, bakan olduktan sonra memleketi Mardin'den sonra ilk ziyaretini Gaziantep'e yaptı. Güler uzun bir süre Gaziantep'te valilik yaptı, neredeyse bir Antepli gibi kentin her tarafını bilecek kadar da yaşamın içinde kaldı. Gitmediği yer yoktu, kent insanıyla iç içe olmayı başardı, yabancı kalmadı.
Güler pek çok noktada öne çıktı ama görevi sırasında en çok dikkat çekilen iş Zeugma kazılarına verilen önem, daha doğrusu işlerin hızlandırılması için verdiği çabalar oldu.
Zeugma kazılarının hızla sürdürebilmesinde, Güler'in pratikliğinin çok etkisi oldu. Yoksa kazılar klasik bürokrasiye takılır, kaplumbağa hızıyla ilerlerken paha biçilemeyen mozaikler bugün sular altında olurdu.
Tıpkı Güler gibi "kardeşim" dediği Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de bu alana verdiği ayrı önemle kentin kaderinin değişmesinde etkili olan ikinci isim bence.
Güzelbey'in diğer işlerini bir kenara bırakalım, tek başına kültür ve turizme yönelik çalışmaları bile karnesinin pozitif olması için yeter de artar.
Sanayi ne kadar gelişirse gelişsin, bir kentin gelir kaynakları çeşitlendirilmeyip, alternatifler oluşturulmadıkça geleceğini görmek mümkün olmaz.

ENERJİ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan zamanını en verimli kullanan insanlardan.
Milletvekilliği öncesinde gerek sanayiciliği gerekse sivil toplum kuruluşlarındaki görevleri sırasında çalışkanlığıyla bilinen Erdoğan, geçen hafta da bir milletvekili heyetiyle birlikte Avrupa'ya enerji ile ilgili geniş bir ziyaret yaptı. Ziyaretteki izlenimlerinin önemli kısımlarını da sosyal medya üzerinden sık sık paylaştı.
En çok öne çıkardığı konu ise Avrupa ülkelerindeki enerji çeşitliliği. Yılın neredeyse önemli bölümünde güneş almayan ülkelerde bile güneş enerjisi kullanımı yaygın iken biz de sadece evlerin çatılarına konulan basit sistemlerle sadece banyo suyu ısıtmasında kullanılmasını anlamak mümkün değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet BONCUK: Kültür-turizm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN