Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yavru vatanın su hattı haziranda döşenecek

Mersin'in Anamur ilçesinden KKTC'ye içme suyu ulaştıracak projenin deniz geçişinde kullanılacak boruların döşenmesi için, montaj gemisi haziran ayında çalışmaya başlayacak

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Yavru vatan Kıbrıs'a Mersin'in Anamur ilçesinden içme suyu taşıyacak proje ilerliyor. Proje kapsamında deniz geçişini sağlayacak su borularını döşeyecek montaj gemisi haziran ayında çalışmaya başlayacak. Anamur'dan Dragon Çayı'ndan götürülecek içme ve sulama suyunun, temmuz 2014'te KKTC Geçitköy Barajı'na bağlanması ve yılda 75 milyon metreküp suyla yavru vatanın su ihtiyacının uzun vadede karşılanması hedefleniyor.

YÜZDE 60 İLERLEDİ

Projede, suyun yaklaşık 38 milyon metreküpünün KKTC'de inşa edilecek arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra içme ve kullanma suyu maksatlı kullanılması, geriye kalan 37 milyon metreküp suyun ise sulama için tahsis edilmesi planlanıyor. Türkiye tarafında gerçekleştirilmesi gereken işlerden biri olan Alaköprü Barajı inşaatında yüzde 60 ilerleme kaydedilirken, baraj ile deniz kıyı tesisleri arası isale hattının 3 kilometresi döşendi.

DENİZDE HENDEK AÇILDI

KKTC tarafında ise Geçitköy Barajı inşaatında yüzde 32 fiziki gerçekleşme sağlandı. Güzelyalı ve Geçitköy Pompa İstasyonlarında da temel kazıları tamamlandı. Deniz geçişi için de deniz tabanında hendek açma işlemi sona erdi. Deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçecek, yüksek yoğunluklu polietilen boruların üretiminde de ilerleme sağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yavru vatanın su hattı haziranda döşenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN