Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım arazisine okul yapılamaz

ABD'li Edukan Eğitim Kurumları, Tarsus'ta okul yapmak için girişimde bulundu ancak Toprak Koruma Kurulu'na takıldı

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Mersin'in Tarsus ilçesi Özbek köyü yakınlarında Hasan Kalyoncu'ya ait birinci sınıf tarım arazisine ABD'li Edukan Eğitim Kurumları tarafından bir ilköğretim okulu ile lise yapma girişimi, Mersin Vali Yardımcısı Turgut Serimer başkanlığındaki Toprak Koruma Kurulu'nun 4 Ocak 2013 tarihinde aldığı "oy birliği" ile "ret" kararı yüzünden boşa çıktı.

KIYMETLİ TARIM ARAZİSİ

Mersin Vali Yardımcısı Turgut Serimer başkanlığında 4 Ocak 2013 günü toplanan Tarım İl Müdürlüğü, Maliye, TEMA Vakfı, Ziraat Mühendisleri Odası, Ziraat Odası, İl Özel İdaresi, DSİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan Toprak Koruma Kurulu, Çamtepe köyü Adiltepe mevkiinde 474-475-476 nolu 3 parselden oluşan106 bin metrekarelik sulu dikili narenciye tarım arazisinin "en kıymetli tarım arazisi" olduğu için buraya okul yapılmasına 'oy birliği' ile izin vermedi.

İKİ DİLDE EĞİTİM
ABD'li Edukan Eğitim Kurumları CEO'su Marc Sarver, yaklaşık 15 milyon dolarlık bir yatırımla kuracakları eğitim kurumunda çok yönlü hizmet vermeyi amaçladıklarını belirterek, "ABD'de 6 üniversite ile ortaklığımız var. Eğitim kurumlarımızda yaklaşık 5 bin öğrenci eğitim görüyor. Eğer Toprak Koruma Kurulu izin vermiş olsaydı burada İngilizce ve Çincenin yabancı dil olarak öğretildiği bir eğitim vermeyi planlıyorduk" dedi.

ARAZİ KULLANIM PLÂNLARININ YAPILMASI
Madde 10 - … Bakanlık tarafından hazırlanan veya hazırlattırılan arazi kullanım plânlarında; yerel, bölgesel ve ülkesel ölçekte tarım arazileri, mera arazileri, orman arazileri, özel kanunlarla belirlenen alanlar, yerleşim alanları, sosyal ve ekonomik amaçlı altyapı tesisleri ile diğer arazi kullanım şekillerine yer verilir. Bakanlık, arazi kullanım plânlarının hazırlanmasını ihtiyaca göre valiliklere devredebilir. Özel kanunlarla belirlenen veya belirlenecek alanlarda, ilgili kanun hükümleri saklı kalmak kaydı ile arazi kullanım plânlarında yer verilen kullanım şekilleri, ilgili kanunlar kapsamında sorumlu bakanlık veya kuruluşlar tarafından değerlendirilir. Tarım arazileri, bu kanunda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere, arazi kullanım plânlarında belirtilen amaçları dışında kullanılamaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım arazisine okul yapılamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN