Enerji Bölgesi'ne 6 yeni yatırımcı

Giriş Tarihi: 9.3.2013

Adana'nın Ceyhan ilçesinde ilan edilen Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde yatırım yapmak için 6 firma, arazilerdeki mülkiyet sorunlarının çözülmesini bekliyor

Bakanlar Kurulu'nun 2007'de kuruluşunu ilan ettiği Adana Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, dev yatırımların temellerinin atılması için arazilerdeki mülkiyet sorununun çözülmesini bekliyor. Bölgede toplam yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım için şu ana kadar 6 firma başvuruda bulundu. Umutlar, mülkiyetle ilgili idari ve adli aşamaların bu yılın sonuna kadar tamamlanmasına bağlandı.

YÜZDE 90'I HAZİNENİN

Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi için, kuruluş döneminde 13 bin 500 dekarlık arazi belirlenmişti. Yaklaşık yüzde 90'ı hazineye, kalan yüzde 10'u ise belediye ve şahıslara ait olan arazilerde, özellikle şahısların açtıkları davalar nedeniyle mülkiyet sorunu çıkmıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın dahil olduğu süreçte adım adım ilerleme sağlandı ancak kamulaştırmalar gerçekleşmediği için yatırımlar başlayamadı.

GÖREVLİLER GELDİ

Bu arada, bölgenin işletme müdürlüğü görevinin verildiği Adana Sanayi Odası'na (ADASO) 3 firma yer tahsisi için başvurdu. Öte yandan farklı 3 firma da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yer tahsisi istedi. Enerji santrali kurmak üzere başvuruda bulunan 6 firma, toplam 10 milyar dolarlık yatırımları için beklerken, ADASO Başkanı Sadi Sürenkök yakın gelecek için umutlu konuştu. Sürenkök, birkaç hafta önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan görevlilerin gelip çalışma yaptığını ve 2013'ün sonuna kadar işlemlerin bitmesini beklediklerini söyledi.

GENİŞ İSTİHDAM OLANAĞI

Bölgede arazilerin firmalara satılmayacağını ancak tahsis yoluyla verileceğini kaydeden Sadi Sürenkök, kamunun hazırlayacağı altyapı ile denizhava- karademiryolu ulaşımı kolaylıklarının, buraya yatırımı cazip hale getirdiğini söyledi. Bu nedenle toplam 6 firmanın Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde bir an önce yer tahsislerinin başlamasını istediğini belirten Sürenkök, "Bu firmaların yatırımlarının inşaatları bile binlerce kişiye iş olanağı sağlayacak. Gelişmeler gösteriyor ki yıl sonuna kadar bürokratik işlemler tamamlanacak. Biz umutluyuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Bölgesi'ne 6 yeni yatırımcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN