Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaybetme riski bulunan ayağı 1,5 günde kurtuldu

Giriş Tarihi: 14.3.2013

Niğde'den Mersin'in Tarsus ilçesindeki Medical Park Hastanesi'ne getirilen Rifat Baş'ın kesilme tehlikesi altındaki ayağı ameliyatsız kurtarıldı. Hasta 1,5 günde taburcu edildi

Medical Park Tarsus Hastanesi sıra dışı bir operasyona imza attı. Niğde'den, karnından dizine kadar sol ayağındaki toplardamar tıkanıklığı şikayetiyle getirilen 79 yaşındaki Rifat Baş'ın kaybedilmek üzere olan ayağı, yapılan girişimsel müdahale ve ilaç verilip damar tıkanıklığının açılmasıyla kurtarıldı. Rifat Baş hastanede sadece 1,5 gün kaldı.

FİLTRE KONULDU

Niğde'de hayvancılık sektöründe ticaret yapan, diyabet, kalp ve akciğer hastalıkları bulunan, 7 yıl önce de by-pass geçiren Rifat Baş, damar tıkanıklığı nedeniyle sol ayağı morarıp şişince tedavi için, eşi Güllü Baş'ın da kısa süre önce bel fıtığı ameliyatı olduğu Medical Park Tarsus Hastanesi'ne geldi. Rifat Baş'a, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Yılmaz müdahale etti. Anestezi verilmeden yapılan uygulamada, ayaktaki toplardamarda bulunan pıhtı, ameliyata gerek kalmadan ilaç verilerek çözüldü. Toplardamarına konulan filtre sayesinde akciğerlerine pıhtı atması ve ölüm riski sonraki dönemler için de önlenmiş oldu.

YÜRÜYEREK GİDİYORUM

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Yılmaz, filtre sayesinde akciğerlere pıhtı atılmasının engelleneceğini söyledi. Op. Dr. Yılmaz, yapılan bu işlemle hastanın sadece ayağının değil, hayatının da kurtarıldığını belirtti. Rifat Baş ise ayağını kaybetme korkusu altındayken sağlığına kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi. Hastaneden, sadece 1,5 günlük yatışın ardından yürüyerek çıkabilmenin büyük bir moral olduğunu belirten Baş, "Doktorumuza, hemşirelerimize ve diğer görevlilere çok teşekkür ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaybetme riski bulunan ayağı 1,5 günde kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN