Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap dünyasında daha popüleriz

Giriş Tarihi: 16.3.2013

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri Genel Koordinatörü Çetin Yiğenoğlu, haftaya 7'ncisi başlayacak organizasyonun, Arap dünyasında daha popüler olduğunu söyledi

Çukurova Sanat Girişimi tarafından düzenlenen 7'nci Uluslararası Çukurova Santa Günleri (UÇSG) 20-23 Mart tarihleri arasında Adana, Mersin, Tarsus, Silifke ve Antakya'daki etkinkinliklerle gerçekleşecek. Organizasyon için sayılı günler kalırken, UÇSG Genel Koordinatörü Çetin Yiğenoğlu, SABAH Güney'e konuştu. Yiğenoğlu, bölgenin binlerce yıllık geçmişiyle günümüz sanatı arasında bağ kuran, geçmişte Suriye'nin Halep ve Lazkiye kentlerinde de etkinliklerin düzenlendiği organizasyonun özellikle Arap dünyasında popüler olduğunu ancak Çukurova'da yeterince ilgi görmediğini söyledi.

60 SANATÇI GELİYOR

Bağımsız bir organizsyon olan UÇSG, Adana ve Mersin büyükşehir belediyeleri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Arap Yazarlar Birliği'nin desteğiyle geçerleştiriliyor. Başlangıçtan bu yana "Yerelden Ulusala, Ulusaldan Evrensele" sloganıyla gerçekleşen, bu yıl "Bilimin Aydınlığında" temasıyla gerçekleşen organizasyona resim, sinema, müzik, edebiyat dünyasından 60'a yakın sanatçı bölge insanıyla buluşacak.

ÖDÜL PROF. DR. ARTUN'UN
Organizasyon kapsamında söyleşiler, şiir dinletileri, paneller, müzik sunumları, görsel sunumlar, sergiler, film gösterimleri ve imza günleri gibi etkinlikler gerçekleşecek. Program kapsamında, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Halk Kültürü Uzmanı Prof. Dr. Erman Artun'a da bu yılın 'Çukurova Ödülü' verilecek. Katılımcı sanatçılara da teşekkür plaketi sunulacak. UÇSG kapsamında ayrıca bir kitap, bir gazete ve bir de albüm yayınlanıyor.

ÇUKUROVA 3'ÜNCÜ DELTA
UÇSG Genel Koordinatörü Çetin Yiğenoğlu, etkinliği Çukurova'nın binlerce yıllık geçmişiyle günümüz kültür dünyası arasında bağ kurmak, bölgede yaşama gerekçelerine yenilerini eklemek için düzenlediklerini söylüyor. Çukurova'nın Mezopotamya ve Nil deltalarından sonra dünyanın 3'üncü önemli deltasını oluşturduğunu kaydeden Yiğenoğlu, "Bu bölge dünyanın kültür hayatında önemli bir yere sahip. Biz de bir bütçeye sahip olmadan, çeşitli kurumların ve kişilerin desteğiyle, hiçbir ücret almadan, bir kazanç sağlamadan bu organizasyonu büyük emeklerle gerçekleştiriyoruz" diyor.

61 ETKİNLİK VAR
7'nci UÇSG'nin açılış töreni ve Çukurova Ödülü sunumu 20 Mart'ta Adana'da, kapanış töreni ise 23 Mart'ta Antakya'da gerçekleştirilecek. Organizasyon kapsamında 6 konferans, 7 imza-söyleşi, 10 panel, 8 müzik, 14 şiir-dinleti, 2 gösteri, 1 öykü atölyesi, 1belgesel, 2 gösteri, 8 film gösterimi gerçekleştirilecek. Ayrıca 2 görsel sunum, 2'si fotoğraf, 2'si resim 4 sergi açılacak. Toplam 61 etkinlik, organizasyon boyunca bölge insanıyla buluşacak.

KIBRIS VE LÜBNAN
Daha önceki organizasyonlarda Suriye'nin Halep ve Lazkiye kentlerinde de etkinlik düzenlediklerini ancak ülkedeki savaş nedeniyle bir süre buna ara vermek zorunda kaldıklarını kaydeden Yiğenoğlu "Amacımız, savaş bittiğinde Suriye'de yeniden etkinlik düzenlemek ve ayrıca Kıbrıs ile Lübnan'ı da kapsamımıza eklemek" diyerek hedeflerini ortaya koyuyor. Yiğenoğlu, sanat dünyasının önemli isimlerinin bölge insanıyla buluşacağı UÇSG'ye daha fazla ilgi beklediklerini vurguluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap dünyasında daha popüleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN