Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ailede glokomu olanlar daha fazla risk taşıyor

Dünyagöz Adana'dan Prof. Dr. Nusret Özdemir, 35 yaşından sonra herkeste glokom (göz tansiyonu) görülebileceğini belirterek, "Ailesinde olanlarda risk daha da artıyor" dedi

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Halk arasında 'göz tansiyonu' diye de bilinen glokom, artan göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluşuyor ve göz siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybına sebep olabiliyor. Dünyagöz Adana'dan Prof. Dr. Nusret Özdemir, "35 yaştan sonra herkeste glokom olabilir. Ancak ailede glokomu bulunanlarda, şeker hastalığı olanlarda, hipermetroplar ve miyoplarda risk daha fazladır. Bu nedenle 35 yaşında ve daha sonra 40 yaşında herkesin göz muayenesinin yapılması, risk bulunanlardaysa yılda bir kez kontrol edilmesi gerekli" dedi.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ
"Glokom Haftası" nedeniyle açıklama yapan Prof. Dr. Nusret Özdemir, hastalığın başlangıcında herhangi bir belirti görülmediğini belirterek, "Hastalık ilerledikçe görme sinirini etkiler. Görme siniri çok sayıda lif içeren elektrik kablosu gibidir. Bu lifler farklı alanlardan gelen görüntüleri beyine iletir. Sinir hasar gördükçe görme alanı bozulur. Glokom, birçok hasta tarafından ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebilir. Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri döndürmek, iyileştirmek mümkün değildir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir" diye konuştu.

KONTROL ALTINA ALINABİLİR
Prof. Dr. Özdemir, glokomun tanı koyulduktan sonra tamamen ortadan kaldırılamayacağını fakat birçok olguda uygun tedavi ile başarılı olarak kontrol altında tutulabileceğini ve görme kaybının ilerlemesinin engellenebileceğini belirtti. Tipik olarak glokomun öncelikle göziçi basıncını düşüren çeşitli ilaçlarla tedavi edilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Özdemir, "Bu ilaçlar genellikle göz damlası şeklindedir. Gerekirse cerrahi ve lazer girişimleri de uygulanabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ailede glokomu olanlar daha fazla risk taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN