Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TUSAF gündemi tarımsal enerji

Giriş Tarihi: 17.3.2013

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, Antalya'da düzenledikleri kongrede bu yıl tarımsal enerjinin üzerinde durulduğunu söyledi

Türkiye'nin Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Antalya'da gerçekleştirdiği Uluslararası Un Kongresi ve Sergisi'ne ABD'den Rusya'ya, dünyanın farklı ülkelerinden 680 bürokrat, akademisyen, sanayici ve işadamı katıldı. "Buğday, Un, İklimsel Değişiklikler ve Yeni Trendler" başlığıyla gerçekleşen kongreyle ilgili bilgi veren TUSAF Başkanı Erhan Özmen, öne çıkan konulardan birinin de tarımsal enerji olduğunu söyledi. Özmen kongrede ayrıca her yıl açılan serginin önümüzdeki dönemde tarım fuarı haline dönüştürülmesi kararı alındığını kaydetti. TUSAF Başkanı Erhan Özmen, kongrelerinin giderek benimsendiğini ve Türkiye'de tarım sektöründeki en önemli organizasyon haline geldiğini söyledi. Özmen, "Bu yıl kongreye 680 kişi katıldı, önümüzdeki yıl 800, bir kaç yıl içinde de bin kişinin katılmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl için şimdiden başvurular başladı. ABD'den Rusya'ya farklı ülkelerden sektörle ilgili 50'yi aşkın kamu kurumu ve STK katıldı. Şu an kongre ile birlikte sergi yapıyoruz. Birkaç yıl içinde sergiyi dev bir tarım fuarına dönüştürme kararı aldık" dedi.

YÜZDE 20'Sİ BİZDE
Un sektörü hakkında da bilgiler veren Özmen, "Geçen yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefimiz vardı, ancak önemli pazarlarımızda kaymalar sonucunda 850 milyon dolar ihracat yapabildik. Yine de sektörde liderliğimiz devam ediyor. Halen dünya un ticaretinin yüzde 20'si bizde" diye konuştu. Geçen yıl buğday fiyatlarının yüksekliği nedeniyle bazı sorunlar yaşandığını anımsatan Özmen, "2012'de buğday rekoltesi 650 milyon tonda kaldığı için fiyatlar biraz artmıştı. Kongreye katılan ülke temsilcilerinin verdiği rakamlardan anladığımız kadarıyla bu yıl rekolte 690 milyon ton civarında olabilir. Bu da fiyatları normale çevirmeye yeter. Öngörümüz bu yönde" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TUSAF gündemi tarımsal enerji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN