Gerçek kentsel dönüşüm

Giriş Tarihi: 18.3.2013

Yapı stokunun yüzde 85'i ruhsatsız olan, Adana'nın merkez Yüreğir ilçesindeki 9 bölgede 'gerçek kentsel' dönüşüm çalışması yürütülüyor

Adana Yüreğir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan yapı stoğunun yüzde 85'inin ruhsatsız ve depreme dayanıksız yapılardan oluştuğunu belirten Başkan Mahmut Çelikcan, çağdaş ve yaşanabilir bir Yüreğir için kentsel dönüşüme önem verdiklerini söyledi. Başkan Çelikcan, Kışla Mahallesi'nde 3 etapta, Karacaoğlan Mahallesi'nde 2 etapta, Başak, Serinevler, Yavuzlar ve Akıncılar Mahallesi olmak üzere 9 ayrı bölgede çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Çelikcan, kentsel dönüşümde Kışla Mahallesi 1'inci etapta mutlu sona ulaşıldığını belirtti.

MODERN ŞEHİRCİLİK

2010 yılı başında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Kışla Mahallesi'nin tamamında yapılaşmanın olduğunu belirten Başkan Mahmut Çelikcan, Kışla Mahallesi'nde 60 dönümlük alanda, 324 adet mevcut konutun yıkılarak, yerine 786 adet yeni konut ve 43 adet işyeri yapılacağını söyledi. Çelikcan, "Burada yapılacak yeni konutlar ve işyerleri alanın sadece yüzde 20'sini oluştururken, geriye kalan yüzde 80'lik kısım ise yol, yeşil alan, otopark ve açık alanlardan oluşacaktır" dedi.

ANLAŞMA SAĞLANDI

2010 yılı başında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Kışla Mahallesi'nde önce vatandaş bilgilendirme toplantıları yapıldığını, projelerin üretilmesinden sonrada Ekim 2011'de hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerine başlanıldığını belirten Çelikcan, vatandaşların yüzde 73'ü ile anlaşma sağlandığını, geriye kalan yüzde 27'lik kesimde ise Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda acele kamulaştırma işleminin gerçekleştirildiğini söyledi. Çelikcan, kamulaştırma kapsamında kalan vatandaşların hesabına yaklaşık 10 milyon lira yatırıldığını kaydetti.

YENİ YAŞAM ALANLARI
Başkan Mahmut Çelikcan şöyle devam etti: "Kentsel dönüşüm proje alanımız, Seyhan nehri kıyısına bakan 30 dönümlük alanda yapmış olduğumuz Eski Baraj Parkı ve Kültür Evi ile bütünleşmekte olup, Seyhan Park Evleri ile birlikte Yüreğir'de çağdaş ve yaşanabilir mekanların oluşmasına öncülük edecektir. Kışla Mahallesi'nin diğer etaplarını da gelen talepler doğrultusunda kentsel dönüşüm alanı ilan etmiş bulunmaktayız. Bu talepler gerçek dönüşümü hayata geçiren belediyemize olan güvenin eseridir. Tüm engelleri aşıp, büyük bir kararlılıkla tamamladığımız projemiz ile Adana'da zoru başararak, yeni Yüreğir'in temellerini atıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçek kentsel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN