Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzin çıkmayan arazide kıyım

ABD'li eduKan'ın Mersin'in Tarsus ilçesinde okul yaptırmak istediği ancak izin verilmeyen arazide ağaç kıyımı yapıldı

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Mersin-Tarsus'un Çamtepe köyünde özel okul yapmak isteyen ABD'li eğitim kurumu eduKan'ın Türk ortağına ait olan ve Toprak Koruma Kurulu'ndan izin çıkmayan arazideki narenciye ağaçlarının kesilmesi çevrecileri ayaklandırdı. Mersin'de eylem düzenleyerek durumu protesto eden Tarsus Çevre Koruma Derneği (ÇEKSAM) Başkanı Semra Kabasakal, sırf okul yeri açmak için narenciye ağaçlarının kesenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

PORTAKAL ve KAYISI DİKİLİ

ABD'nin West Virginia Kansas eyaletindeki eduKan Eğitim Kurumu Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Çamtepe köyünde 106 dönüm arazi üzerine bir okul yaptırmak istedi. Kurumun Türkiye okul yetkilisi Ahmet Uyan ve Eğitim Danışmanı Hakan Gediktaş girişimlere başladı. Ancak okul alanı olarak seçilen yerin 90 dönümünde portakal, 16 dönümünde ise kayısı ağaçları dikili olduğundan "Toprak Koruma Kurulu"na izin başvurusu yapıldı. Mersin Vali Yardımcısı Turgut Serimer başkanlığında 10 adet kurum ve kuruluş temsilcisi tarafından oluşturulan Toprak Koruma Kurulu, başvuruyu değerlendirdi. Kurulun oturumunda tarım dışı kullanım taleplerinin değerlendirilmesi ve imar planları üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. eduKan okullarının talebini de değerlendiren Toprak Koruma Kurulu, 5403 sayılı kanuna göre arazinin sulu, dikili bahçe ve kıymetli toprak olduğu gerekçesiyle izne onay vermedi.

BAŞKA YERE YAPSINLAR
Toprak Koruma Kurulu'nun ret kararı vermesine rağmen arazideki ağaçlar kesildi ve inşaat çalışmalarına başlanması çevrecileri harekete geçirdi. ÇEKSAM Başkanı Semra Kabasakal, bir eğitim kurumunun yaşam alanlarını yok etmesine anlam veremediklerini belirterek, "Biz eğitim kurumu açılmasına karşı değiliz ancak verimli araziler üzerine değil, başka yere yapsınlar. Toprak Koruma Kurulu'nun ret kararı verdiği arazide ağaç katliamı yapılması konusunda acilen Cumhuriyet savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca bölge İdare Mahkemesi'ne dava açarak yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için avukatlarımız devreye girdi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzin çıkmayan arazide kıyım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN