Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların umudu şapkalı mantarlar

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Tunceli'de kadınların şapkalı mantar üreterek kazanç elde etmesi için "Kadınlarımızın Umut Dünyası" adıyla bir proje başlatıldı. Kadınlar hem eğitilecek hem de üretecek

Tunceli'de 'Kadınlarımızın Umut Dünyası' adlı proje kapsamında 'şapkalı mantar' olarak tabir edilen kültür mantarını yetiştirmeyi öğrenen kadınlar, aile bütçesine katkı sunuyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen projede, açılan kültür mantarı yetiştiriciliği kursuna katılan 20 kadın, altı ay aldıkları eğitim ardından Tunceli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne ait tesislerde kültür mantarı yetiştirmeye başladı.

TESİSLERİ GEZDİLER

Kadınların ürettiği mantarların tanıtımına katılan Vali Hakan Yusuf Güner, üretici kadınlarla birlikte kültür mantarı yetiştiriciliğinin yapıldığı yeri gezerek, SODES projelerinin sadece eğitime dayalı değil, üretime dayalı olması gerektiğini söyledi.

ÜRETİME DAYALI PROJELER
Vali Güner, "Biz artık Tunceli'de SODES projelerini sadece eğitime dayalı değil, üretime dayalı olmasını istiyoruz. Çünkü Tunceli'de üretim çok fazla yok. Her gün yüzlerce kişi, ben iş arıyorum diyor. Tunceli'nin kadınları iş gücü anlamında son derece çalışkan, üreten bir özelliğe sahip. Bu projenin eğitim aşaması tamamlandı ama bunun üretime dönüşmesi önemli. Bu işte kararlı olursanız, özveride bulunursanız, biraz gayret ederek, katkı sağlayarak, bu işi gerçekten üretim modeli haline gelmiş olursunuz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların umudu şapkalı mantarlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN