Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adıyaman'a turizm için 9 milyon avro

Vali Demirtaş, ildeki 10 tarihi ve turistik mekanla ilgili 9 milyon avroluk projenin 2016'da biteceğini söyledi

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, kent için hayati öneme sahip olan "Kommagene-Nemrut Turizm Odaklı Canlandırma Projesi" ile İpekyolu kalkınma Ajansı (İKA) tarafından kabul edilen projeleri açıkladı. Demirtaş, "Kommagene-Nemrut Turizm Odaklı Canlandırma Projesi" için 9 milyon avro harcanacağını ve 10 ayrı turistik ve tarihi mekanın turizme kazandırılacağını söyledi.

DÜNYANIN DİKKATİ ÇEKİLECEK

Vali Demirtaş, şunları söyledi: "Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı kapsamında sürdürülen proje Arsameia Antik Kenti, Kocahisar Köyü (Yenikale), Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Palanlı Mağarası, Taşgedik Kaya Kabartması ve Kaya Mezarları, K-Odak Binası, Turuş Höyük ve Kaya Mezarları, Eski Besni ile Kızılin Köprüsü ve Kızılin köyünü kapsıyor. Projenin ikinci aşaması olan basım-yayım ve tanıtım faaliyetleri ile bu zenginlik uluslararası ölçekte tanıtılacak, Adıyaman'da düzenlenecek festival ve etkinlikler ile tüm dünyanın dikkati bu bölge çekilmiş olacak."

AJANSTAN BÜYÜK DESTEK

Vali Mahmut Demirtaş toplantıda ayrıca, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) 2013 yılı mali destek programı sonuçlarını açıkladı. Demirtaş, 2013 yılı içerisinde en fazla hibe miktarını Adıyaman'ın aldığının altını çizerek, "Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden toplam 316 proje başvurusu yapıldı. Adıyaman'da özel sektörden 57, kamu kurumlarından 76 olmak üzere toplamda 133 adet proje başvurusu oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Adıyaman'ın 39 projesi başarılı bulundu. Projelerin 14'ü özel sektör, 25'i kamu tarafından hazırlandı. Başarılı bulunan 39 projenin toplam bütçesi 12 milyon lira olup verilecek hibe desteği 8,9 milyon lira" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman'a turizm için 9 milyon avro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN