Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık Hadisesi'ne ilgi büyük oldu

Siirt'te İsmail Fakirullah Hazretleri'nin türbesinin başucunu yılın iki günü güneşin aydınlattığı 'Işık Hadisesi'ni, duyuru olmadığı halde yüzlerce kişi izledi

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Siirt'in Tillo (Aydınlar) ilçesindeki İsmail Fakirullah Hz. türbesinde, öğrencisi İbrahim Hakkı Hz.'nin kurduğu düzenekle yılda 2 kez yaşanan ve mezarın başucunun aydınladığı 'Işık Hadisesi' yine gerçekleşti. Yetkililer bu ilginç olayın yaşanacağı tarihi duyurmasa da Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce kişi izlemek için türbeye akın etti. Bunun üzerine türbe avlusuna ekran kurularak ışık hadisesinin vatandaşlar tarafından da izlenmesi sağlandı.

ÇOK GÜZEL GEÇTİ
Işık hadisenin tekrar izlenmesini sağlayan bilim heyetinin içerisinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Eker; "Havanın kapalı olması ihtimali nedeniyle bir program yapılmadı. Vatandaşlar davet edilmedi. Ancak insanlar duymuş. Çok kalabalık oldu. Işık hadisesi çok güzel geçti. Allah bizi mahcup etmedi. Allah İbrahim Hakkı ve İsmail Fakirullah Hz.'den razı olsun. Sistemi kuran onlar. Bizler sadece geldik onların yaptığı bu eserleri görüyoruz" dedi.

İYİ Kİ GELMİŞİZ
İstanbul'dan gelen İtalyan Lisesi Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Çelen ise olayın çok enteresan olduğunu söyledi. Çelen "Biz İstanbul'dan geldik, özelikle bu tarihe denk getirmek için yardım amaçlı bir okul gezisi düzenledik. Keşke bunu daha fazla kişi bilse de gelip bu olayı görse. İyi ki geldik çok, güzeldi" diye konuştu.

HOCASI İÇİN YAPTI
İbrahim Hakkı Hz., Tillo'da kendisini yetiştiren hocası İsmail Fakirullah'nin 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülür ve "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim" diyerek arayış içerisine girer. Hocasına, yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun yaklaşık 2,5 km uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapar. Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen güneş ışınları kuledeki aynaya yansıdıktan sonra pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hz.'nin başucuna doğar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık Hadisesi'ne ilgi büyük oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN