Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendi dilini geliştirdi

Gündoğdu Koleji öğrencisi Selçuk Mert Köseoğlu, bugün Ermenistan'da düzenlenecek olan konferansta kendi geliştirdiği Olesi dilini anlatacak

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Adana'da Gündoğdu Koleji'nin 16 yaşındaki öğrencisi Selçuk Mert Köseoğlu Ermenistan'daki konferansta konuşmacı olacak. Olesi isimli yapay bir dil geliştiren Köseoğlu, "Dünya dilleri" konferansına davet edildi. Uluslararası Esperanto Birliği eski Başkanı Renato Corsetti, yapay bir dil geliştirdiği için Türk gencini, Zamenhof yani Esperanto'nun yaratıcısı göz doktoru, olarak adlandırdı.

SEVGİ ANLAMINA GELİYOR

Köseoğlu, bugün gerçekleştirilecek konferansta Esperanto ve Papiamento dillerinin morfolojik karşılaştırmasını yapacak. Gündoğdu'nun yıldızı, Latin alfabesi kullanarak kendine özgü kuralları olan sevgi anlamına geldiğini söylediği 'Olesi' adında üç yıllık bir çalışma sonrasında oluşturduğu dili Hollanda'daki '4'üncü Dil Oluşturma Konferansı'nda da tanıttı.

GURUR VERİCİ
İngilizce, Almanca ve İsveçe'yi iyi derecede konuştuğunu, bazıları ölü olan 17 farklı dilin de alfabesi ve kurallarını öğrenmek için uğraş verdiğini söyleyen Köseoğlu, Latin alfabesine iki farklı harf ekleyerek oluşturduğu Olesi alfabesiyle 600'ün üzerinde kelime ürettiğini belirtti. Gündoğdu Koleji CEO'su Gökhan Gündoğdu, dünyanın birçok ülkesinden davetlinin katılacağı konferansa Adana'dan öğrencileri Köseoğlu'nun çağrılmasının büyük gururu olduğuna belirti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi dilini geliştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN