Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabancı Camisi bunaltmayacak

Adana'da, 1998'de yaklaşık 3,5 milyon liralık harcamayla ibadete açılan cami, artık klima ile soğutulacak, zemine döşenen güneş panelleriyle ısıtılacak

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Ortadoğu'nun en büyük camisi olan Sabancı Merkez Camisi, yazın kavurucu sıcaklarda rahat ibadet etme ve kışın zemine yerleştirilen teknolojik sistemle ısınma imkanı sağlayacak. İl Müftüsü Arif Gökce, 20 bin kişi kapasiteli Sabancı Merkez Camisi'nin, belleklere kazındığını ve Ortadoğu'nun en büyük camisi olduğunu söyledi.

CEMAAT BUNALIYORDU

1998 yılında ibadete açılan camide Adana'nın ikliminden kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını ifade eden Gökce, "Yapım aşamasında iklimlendirme çalışmaları yapılamamış. Son iki yılda, sıcaklar nedeniyle özellikle cuma, teravih ve bayramlarda sıkıntılar yaşandı. Bu kadar muhteşem bir mabette, cemaati bunaltan ve sıkıntı veren bir pozisyon oluşmaya başladı" dedi.

PROJE HAZIRLANDI

Bu sorunun, başta Adana Valisi Hüseyin Avni Coş olmak üzere tüm ilgilileri üzdüğünü anlatan Gökce, sıkıntının çözümü için Vali Coş'un talimatıyla çalışma başlatıldığını hatırlattı. Gökce, "İlk olarak biz bir proje hazırladık ve Sabancı Vakfı yetkililerine arz ettik. Vakıf yetkilileri projeyi yetersiz buldu. Kendileri ısıtma ve soğutma yüküne daha fazla katkı sağlayacak, aynı zamanda daha estetik duracak bir proje hazırladı" diye konuştu.

HEDEF 12 NİSAN
İki ay önce başlayan ve maliyeti Sabancı Vakfı'nca üstlenilen iklimlendirme çalışmalarının bitme noktasına geldiğini anlatan Gökce, "Duamız, gelecek hafta cuma bu sistemin çalıştığını görmek. 12 Nisan, Sakıp Sabancı'nın ruhuna mevlit okuduğumuz güne, vefatının seneyi devriyesine tevafuk ediyor. Bu vesileyle inşallah birkaç güzellik bir arada yaşanmış olacak" dedi.

Yerden ısıtma
Camide iklimlendirme çalışmaları kapsamında bloklar ve balkonlara yerleştirilen 80 klima soğutma sağlayacak. Cemaat yazın bu sayede bunaltıcı sıcaklarda rahat ibadet etme imkanına kavuşacak. Güneş panelleri ve zemine yerleştirilen sistem de kış aylarında yerden ısınma sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı Camisi bunaltmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN