Beklenti büyük umutlar güçlü

Heyecan uyandıran barış süreci için Şırnak, Tunceli, Siirt, Muş ve Şemdinli'de beklentiler yüksek. Bölgede ekonominin ve tarımsal kalkınmanın gelişeceği umudu çok güçlü

Güneydoğu illerinin sivil toplum kuruluşları ve ticaretsanayi odalarının yöneticileri, bölgedeki ekonomik gelişmenin hızlanması için umutlarını barışın sağlanmasına bağlamış durumda. Şırnak, Tunceli, Siirt, Muş ve Hakkari'nin Şemdinli'de son gelişmeleri büyük bir sevinçle karşılayan iş dünyası, barış ortamı ile birlikte bölge ekonomisinin yeni yatırımlar çekeceğini düşünüyor. Oda ve dernek yöneticileri, özellikle sanayi ve turizmde beklentilerini yüksek tutuyor.

Minnettar olacağız
Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Osman Geliş, çözüme katkı sunanlara ve onlara yardımcı olanlara minnettar olacaklarını dile getirerek, süreçten olumlu etkilenecek illerin başında Şırnak'ın geleceğini söyledi. Geliş, "Bu sorun bütün Türkiye'den fazla bizi ilgilendiriyor. Bu nedenle biz süreci daha büyük bir heyecanla karşılıyoruz. Şimdiye kadar biz sanayicinin peşinden koşuyorduk. Ama inanıyorum ki sanayici ve yatırımcı buraya geç geldiğinden yakınacak" dedi.

Hareketlilik başladı
Çözüm süreci ile ilgili açıklamalar Siirt'te de olumlu karşılandı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili F. Özgür Çalapkulu, "Umutlu havayla birlikte bölge ekonomisinde de hareketlik yaşanmaya başladı. Bu hava daha belirginleştikçe, bölgeye de yatırımlar artacaktır" diye konuştu. Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı M. Rıfat Ayyıldız da tüm halkın bu açıklamaları sevinçle karşıladıklarını söyledi. Ayyıldız, "Akan kanın duracağı yönündeki ümitlerimiz arttı" dedi.

Herkes yararlanacak
Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan çözümün nimetlerinden herkesin yararlanacağını belirtti. Ali Ayan, "Bu sürecin insani boyutuyla beraber elbette ki sosyal ve ekonomik boyutu da göz ardı edilemez. Yıllardır bölgemize yatırımcı çekmek için çırpınıyoruz. Hükümetin çıkarmış olduğu sayısız teşvike rağmen istediğimiz düzeyde yatırımcı ilgisini çekemedik. Çünkü huzur ve güvenin olmadığı yerde yatırım beklemek pek gerçekçi olmazdı" diye konuştu.

Kalkınma huzurla olur
Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şehmus Sinecem de kalkınmanın temelinde huzur ve güvenin yattığını söyledi. Sorunun sona ermesiyle bölgeye ciddi bir canlılık geleceğini ifade eden Sinecem, "Bu sürece Muş'taki işadamları ve sanayiciler olarak her zaman destek vereceğiz. Bugüne kadar bölgede hep başka memleketlere göç yaşandı. Sürecin başlaması ise göçü tersine çevirecek, ciddi yatırımları getirecektir" diye konuştu.

Tunceli hamle bekliyor
Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cengiz de Tunceli'nin son 30 yıllık çatışma ortamından en çok etkilenen illerden biri olduğunu belirterek şunları söyledi: "37 yıl önce 165 bin olan nüfusumuz şu anda 80 bin civarında. Bu süreçte köylerimiz boşaldı, insanlarımız metropollerde büyük sorunlar yaşadı. Böyle bir ilin TSO yönetim kurulu başkanı olarak barışın sağlanması için 4 yıldan beri yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz olarak yoğun çaba içindeyiz."

Kapı kolayca açılır
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Muharrem Tekin ise "Olaylar nedeniyle yıllardır meralar yasak. Bölgenin en büyük geçim kaynağı olan hayvancılık bitti. Bundan sonra mera ve yaylalar açıldığında hayvancılık tekrar canlanacaktır. Ayrıca, süreçle birlikte ilçenin Irak ve İran'a sınırı olması nedeniyle düşünülen yeni sınır kapısının açılması da kolaylaşacaktır. Umarım tekrar tarımı canlandırırız."

Kaos ortamı yaratmıştı
Tunceli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hıdır Belice ise çatışmaların ile ve bölgeye derin etkileri olduğunu söyledi. Belice, "Göçle, huzursuzluk, endişe, işsizlik, yoksulluk ve bölgeler arası kalkınmışlık farkı, çok büyük boyutlara ulaştı. Bütün bu tahribatın ortadan kaldırılmasının zamanı çoktan geldi. Yüz yıllar sonrasının yol haritası çıkarılarak, sağlam ve güvenli yarınlar için bir daha asla ama asla sarsılmayacak bir huzur ortamı yapılandırılmalı" diye konuştu.

2 ayda 194 fabrika
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama, bölgede huzurun sağlanacağına yönelik ışığın yanmasıyla birlikte, ilk günden itibaren yatırımlarda hareketlenme olduğunu gösterdi. Bakan'ın açıklamasına göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, teşvikte 5 ve 6'ncı bölge kapsamındaki illere yatırım yapmak için son 2 ayda 194 firma başvuru yaptı. Bu firmaların yatırımlarının toplam değeri 2,5 milyar lira, sağlayacakları istihdam ise 7 bin kişi olacak. Geçen yıl Türkiye genelindeki teşvikli yatırımların istihdamından sadece yüzde 16,7 pay alan 5 ve 6'ncı bölgeler, bu yıl istihdamdaki payını yüzde 27'ye çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beklenti büyük umutlar güçlü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN