Elbistan'da kayısı rekoltesi yüksek

Elbistan ilçesinde hasat döneminde 40-50 bin ton civarında kayısı rekoltesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bulut yeni sezonda 40-50 bin ton arası yaş kayısı rekoltesi beklediklerini söyledi. Bulut, havaların sıcak olması nedeniyle bu yıl erken çiçek açan kayısı ağaçlarından yaklaşık 10 bin ton kuru kayısı elde edileceğini belirtti. Elbistan'da bulunan 1 milyon 200 bin kök kayısı ağacından toplam 40 milyon TL civarında gelir elde ediliyor.

ERKEN ÇİÇEK AÇTI

Oda Başkanı Bulut, "Bu yıl için kayısı ağaçları erken çiçek açtı. Bölgemizdeki kayısıların çiçek açması için vakit henüz erken. Bu nedenle kayısıları soğuk vurma tehlikesi sürüyor. Normalde bölgemizde nisan ayının ortalarında çiçek açması gerekirdi. Çiçek açma döneminde yaşanabilecek soğuk hava çok tehlikeli olur. Çiçek dönemi kayısının en zayıf ve hassas olduğu dönemdir" dedi.

40 MİLYON TL GELİR

Kayısının ekonomik getirisine de değinen Başkan Bulut "Elbistan bölgesinde yetişmiş bir milyon 200 bin kök kayısı ağacı var. Bu 40-50 bin ton yaş kayısı meyvesi demektir. Bunu kuruttuğunuzda ise 10 bin ton kuru kayısı elde edilmiş olacak. Kaliteli olduğunda bu ürün kilosu 4 TL'den satıldığında 40 milyon TL gelir demektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbistan'da kayısı rekoltesi yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN