Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karacadağ göçerleri mera istiyor

Giriş Tarihi: 8.4.2013 15:17

Şanlıurfa'nın ilçesi Karacadağ eteklerinde yaşayan göçerler ortak kullanım alanı olarak belirlenecek mera alanı talep ediyor.

Karacadağ Göçerler Derneği Başkanı Hazma Ağan yaptığı açıklamada, Karacadağ eteklerinde yaşayan göçerlerin bağımsız alan olarak kullanılan mera alanının ormanlık alan olarak tel örgü ile çevrelenmesinin kendileri için büyük sıkıntı doğurduğunu belirtti.

Yaşadıkları topraklarda 100 yıllık geçmişleri olduğunu belirten göçerler, dağın eteklerinde bağımsız mera alanı olarak kullanılan tek arazinin de devlet tarafından orman vasfının verilmesinden dolayı gidecek yerlerinin olmadığını, kendilerine barınma yerinin dahi gösterilmediğini, yaklaşık olarak 300 hane ve 200 bin hayvanlarının olduğunu, yer gösterilmeden müşterek ve tek bağımsız mera alanının ormanlık alan olarak ellerinden alınmashalinde hayvancılığı bırakacaklarını ifade edildi.

Ağan, "Biz göçerler yıllardan beri geçimimizi hayvancılık ile yapıyoruz. Şuan göçerler geçici konaklama için nereye giderse, yer verilmiyor veya yerleşim alanı için kendilerinden mera kullanım parası isteniyor. Yetkililerden göçerler için Karacadağ veyahut Ceylanpınar bölgesinde bağımsız bir bölge olarak yer belirlenmesini istiyoruz. Yer sorunu yüzünden birçok yerde göçerler hayvancılığı bırakmak zorunda kaldı.

Şuan müşterek olarak kullanılan tek mera alanı da Diyarbakır tarafından ormanlık alan olarak kullanılmak isteniyor. Bizim buna razı olmamız mümkün değil. Çünkü her yer değiştirme zamanında okul okuyan çocuklarımız, okuldan alınmak zorunda kalınıyor. Hal böyle olunca çocuklarımız iyi eğitim alamıyor. Devletin buna acilen bir çözüm bulması gerekiyor' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karacadağ göçerleri mera istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN