Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş kazası mağduruna 950 bin lira tazminat

Giriş Tarihi: 9.4.2013

Kahramanmaraş'ta çalıştığı fabrikada demir kapının altında kalıp felç olan Harun Doğan (32), hukuk mücadelesini kazandı ve firmadan faizlerle birlikte 950 bin lira tazminat aldı

Kahramanmaraş'ta bir tekstil fabrikasında çalışırken raylı demir kapının devrilmesiyle felç olan 32 yaşındaki Harun Doğan'ın firmaya açtığı dava 6 yıl sonra sonuçlandı. Mahkeme, firmanın Doğan'a 475 bin lira maddi, 75 bin lira da manevi tazminat ödemesine karar verdi. Tazminat tutarı, faizleriyle birlikte 950 bin lirayı bulacak. Harun Doğan, iş kazası mağdurlarını bir çatı altında toplama ve hukuksal yardım edecek bir dernek kurmak için harekete geçti.

3 AY HASTANEDE KALDI

Evli ve 2 çocuk babası olan Harun Doğan, 2007'de çalıştığı bir tekstil fabrikasında, depodan çıkan kamyonun takılması sonucu devrilen 500 kiloluk raylı demir kapının altında kaldı. Doğan, yaklaşık 3 ay süren tedavisinin ardından hayata döndü ancak felç oldu. Doğan'ın şikâyeti üzerine, kapının devrilmesine neden olduğu öne sürülen kamyon sürücüsü M.B. ile fabrika müdürü H.Ü. hakkında 'taksirle yaralamaya neden olma' suçundan dava açıldı.

MÜDÜRE 'MÜDÜRLÜK' YASAĞI

Kahramanmaraş 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sürücü M.B. 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, cezası ertelendi. Fabrika müdürü H.Ü, önce 5 ay hapis cezasına çarptırıldı, ardından ilgili ceza yasası gereği 5 ay süreyle 'fabrika müdürlüğü yapmasının yasaklanmasına' karar verildi. Hukuki mücadelesini sürdüren Doğan, iş yeri hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı. Kahramanmaraş İş Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında mahkeme, firmanın Harun Doğan'a 475 bin lira maddi, 75 bin lira da manevi tazminat ödemesine karar verdi.

TEDAVİME HARCAYACAĞIM

SABAH'a konuşan Harun Doğan, "Adaletin yerini bulduğuna inanıyorum. Kazandığım tazminatın bir bölümünü ile tedavim devamı olan Ankara'da kök hücre nakli yaptıracağım. Koltuk değneğiyle bile gezsem yeter. Gerek tedavi gerekse hukuki süreçte zor günler geçirdim. iş kazasında mağdur olanlara yardımcı olmak amacıyla dernek kurmaya karar verdim" dedi. Avukatı Mustafa Akmansoy ise mahkemenin verdiği kararın, insan hayatının ucuz olmadığını gözler önüne serdiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş kazası mağduruna 950 bin lira tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN