Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şanlıurfa'da en çok turizm etkilenecek

Güneydoğu Anadolu'da sağlanacak huzur ve barış ortamının, Şanlıurfa'da en çok turizm sektörüne olumlu yansıması bekleniyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Hükümetin başlattığı barış girişimlerinin olumlu etkilerinin en çok görüleceği illerin başında belki de Şanlıurfa geliyor. Son yıllarda özellikle turizmde önemli atılımlar yapan, tarihi eserlerin restore edildiği, peş peşe otellerin açıldığı Şanlıurfa'da yatırımların en yüksek düzeyde kazanç getirmesi için bölgede güvenlik sorununun sıfırlanması gerekiyor. Aynı beklenti, ticaret ve sanayinin tüm alanları için de geçerli. Yaşanan barış süreci bu yönüyle Şanlıurfa'da farklı bir heyecana yol açıyor.

GÖZLER BARIŞ SÜRECİNDE

Yeni Teşvik Yasası'nda 6'ncı bölgede yer alan Şanlıurfa'nın oda başkanları, gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını, sonuçlarının kent ekonomisinde hızlı bir ilerlemeye neden olacağını düşünüyor. Başkanlara göre mevcut potansiyeliyle ülke ekonomisini etkileyecek bir kalkınma sürecine gebe olan Şanlıurfa'nın gözü barış sürecinin getireceklerinde.

AŞİRETLER DE MEMNUN
Şanlıurfa'nın Arap aşiretlerinden Binyusuf aşiretine mensup Mahmut Sulak "Barış kapıya gelmişken sahip çıkılmalı" dedi. Barış üzerinden yorum yapılmaması gerektiğini belirten, "Barış her şeyden önce gelir" diyen Sulak şöyle devam etti: "Yıllardır terörden çektiğimizi bir biz biliriz bir de Allah. Binlerce kişi öldü. Terör yüzünden bu bölgede yatırım yapılmıyor. Biz aşiretler olarak barışı destekliyoruz. Barışa karşı çıkanları da kınıyoruz."

NÜFUS KATLANACAK
"Sorunun çözümü ile birlikte Türkiye'nin ve Şanlıurfa'nın geleceği değişecek. Teşvik Yasası'nda 6'ncı bölgede yer alan Şanlıurfa'da ciddi yatırımlar yapılacak. Tersine göç başlayacak. İnsanlar artık kendi memleketlerinde çalışmayı tercih edecek. Yıllardır terör nedeniyle ihmal edilen Güneydoğu'nun kaderi değişecek. Nüfus iki katına çıkacak. Yatırımcılar güvenlik açısından tereddüt etmeden Şanlıurfa'yı seçebilecekler. Terör hem Türkiye'nin hem de ilimizin kanayan yarasıydı. Yıllardır terörün yok edilmesi için harcanan kaynaklar artık ülkenin ekonomisinin büyümesi için harcanacak. İlimizde özellikle tarım ve turizm bakımından çok ciddi bir potansiyel var."

POTANSİYEL BÜYÜK
"Son zamanlarda hükümetimizin yaptığı cesur atılımlarla barış ümidimiz her zamankinden daha fazla arttı. Herkes elinden geldiği kadar olumlu yaklaşırsa çözüm inşallah gerçekleşir. Özellikle turizmimizin daha da canlanacağını ümit ediyoruz. Çok şükür yatırım konusunda Şanlıurfa'nın bir sıkıntısı yok. Organize sanayi bölgelerimizde yeni başlanan yatırımların tutarı 1 milyar lirayı aştı. En az bu kadar da araştırma safhasında yatırım var. Ancak turizmde de büyük potansiyelimiz var. Bunun olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Terör yüzünden Şanlıurfa'ya yatırım yapmayan işadamı yok. Ama huzur ortamıyla yatırımın artacağını düşünüyoruz."

HOLDİNGLER GELİYOR
"Her ne kadar devletimiz ve hükümetimiz bölge illerinin gelişmesi konusunda büyük çaba sarf etse de terör nedeniyle asıl potansiyel değerlendirilemedi. Ama terörün tamamen ortadan kalkmasıyla sonuca ulaşılacaktır. Değişen ve gelişen global dünyada Türkiye Cumhuriyeti devleti parlayan bir yıldız olarak bu sorunu çözmek zorunda. Son dönemde Şanlıurfa ekonomik olarak çok ciddi bir değişim içerisinde. Ciddi yatırımlar geliyor. Şehircilik anlamında da sekiz yıl içerisinde çok ciddi değişimler yaşadık. 1'inci OSB doluluk oranı yüzde 100. 2'nci OSB için çalışmalar sürüyor. İlimize holdingler gelmeye devam ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa'da en çok turizm etkilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN