Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En modern köy

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, 17. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin'e yapılan Oyunlar Köyü sayesinde kentin çağdaşlığı ile ön plana çıkacağını söyledi

Giriş Tarihi: 11.4.2013
17. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin'e yapılan Oyunlar Köyü'nde bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gelen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Hasan Albayrak, yapılan bütün tesislerin Mersin'e çok büyük bir miras olduğunu ve bu tesislerin oyunların ardından güncelliğini devam ettireceğini söyledi.

ADANA DEĞİL MERSİN

Oyunların son derece lüks bir yurt kazandırdığını ifade eden Albayrak, "Öğrenciler tercih yapmadan önce internet üzerinden üniversitelere baktığı zaman Mersin'de bu kadar güzel bir yurdu görünce Mersin Üniversitesi'ni tercih edecek. Bu nedenle de Mersin Üniversitesi sıralama olarak diyelim ki daha önce ilk 100 binden öğrenci alırken, şimdi ilk 60 binden öğrenci alacak. Üniversite geliştikçe toplum gelişecek. 3 bin 500 kişilik yurt bakış açısını değiştirecek" dedi. Sporcu kafilelerine ev sahipliği yapacak olan Akdeniz Oyunları Köyü'nün, öğrencilerin her türlü taleplerini karşılayacak donanımlara sahip olduğunu belirten Albayrak, "Odalarımızda 24 saat sıcak su, buzdolabı ve klima mevcut olacaktır. Birer ve üçer kişilik odalar şeklinde tasarlanmaktadır. Bir kişilik odalarımız yüksek lisans yapan öğrencilerimiz için, üçer kişilik odalarımız ise önlisans ve lisans düzeyinde eğitim alan öğrencilerimiz için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra zemin katlarda da engelli öğrencilerimiz için özel olarak dizayn edilen odalarımız mevcut" diye konuştu.

KAPI KOLUNDA BİLE KYK

Yapımı devam eden yurdun inşa masraflarının 100 milyon lirayı bulacağını belirten Albayrak, "KYK kadar bütçesi büyüyen bir kurum yok. Türkiye'nin 15'inci bütçesine sahibiz. 2003 yılına kadar milletvekilleri gelirdi bir bina gösterirdi orası yurt olurdu. Şimdi ise kapı koluna kadar KYK yazıyor ve yapılıyor. Devletin bir lirasını kendi bin liramızdan yüksek tutuyoruz ve öğrencilerimizin en iyi şekilde konaklayıp, en donanımlı şekilde okullarından mezun olabilmeleri için gereken bütün işlemleri gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En modern köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN