MELİH ABİ: Geri dönüşümün faydaları herkese anlatılsın

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Kamu kurumunda çalışan Adanalı bir okurumuz bize elektronik posta göndermiş. Yazısı bir hayli uzun, köşemizde bize ayrılan yer oranında kısaltıp yayınlıyorum. Diyor ki; Mücahitler Caddesi ve Mavi Bulvar'ın kesiştiği noktada ikamet ediyorum. Burada fazla miktarda kağıt, plastik ve pet şişe tüketilmesi ve pilot bölge olması nedeniyle geri dönüşüm koyteyneri konulacağı açıklanmasına rağmen şu ana kadar bir gelişme olmadı. Yine çalıştığım kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Seyhan İlçe Müdürlüğü'nün bulunduğu eski hükümet konağının çevresinde çok kullanılan kağıt ve kartonların yola atılması ile birlikte görüntü kirliliği oluşuyor. Bu konuda Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi'nde dilekçem var. Bir gelişme olmadığını görünce 'nereye başvurabilirim' diye kendi kendime sordum...

***
Büyükşehir Belediyesi'nin Seyhan Caddesi'nde Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nin bulunduğu noktaya yaptığı peyzaj çalışması çok güzel. Fakat kültür merkezinin bulunduğu noktadan itibaren eski hükümet konağından Debboy Caddesi'ne kadar uzanan yolda trafik ışıkları ve uyarı levhalarının olmaması sonucu araç sürücülerinin hızlı geçmesi tehlike yaratıyor.

***
Adanalı bir vatandaşım. Bir yıl önce geri dönüşümün eskisi kadar yaygın olmadığı bir dönemde Büyükşehir, Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam belediyelerine "Doğal kaynaklarımız sınırsız değildir, dikkatli kullanılmadığı takdirde bir gün tükenecektir" diye bir mail attım. İnsanlar doğal kaynaklarımızı yeniden değerlendirmek ve tekrar kullanmak için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Plastik, petrol, naylon, cam, pil, hastane atıkları, radyoaktif atıklar uzun yıllar parçalanmaz, kalıcı kirliliğe neden olurlar.

***
Bu nedenle geri dönüşümü mümkün olan ürünler kullanmalıyız. Örneğin plastik poşet yerine file, naylon torba yerine kese kağıdı veya bez torba, kullanıldıktan sonra atılan piller yerine şarjlı piller örnek teşkil eder. Geri dönüşümü yapılamayan atıkların özel olarak yapılmış çöp yakma tesislerinde yakılması ile ısı ve elektrik enerjisi üretilebilir. Bu nedenle atıkların geri kazanım kumbaralarına atılması gerekir. Geri dönüşüm, doğal kaynaklarımızın korunması, enerji tasarrufu sağlanması, atık miktarının azaltılması, geleceğimiz ve ekonomiye yatırım sağlanması bakımından çok önemli.

***
"Ortak akıl ortak başarı" projesi kapsamında başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam belediyelerinin Temizlik İşleri Müdürlükleri, Adana Valiliği ve Adana Kent Konseyi yöneticileri bir araya gelip geri dönüşüm sorununu çözmeli. Broşürler basılarak, mahalle muhtarları ile görüşülerek, okullarda öğrencilere eğitim kitapları dağıtılarak, eğitici kasetler yaptırılarak, mahalle ve sokaklara geri dönüşüm kutuları koyularak konuya ciddi bir şekilde eğilmek gerekir. Bu çalışmalar doğal kaynaklarımızın korunmasına, enerji tasarrufunun sağlanmasına, atık miktarının azalmasına, geleceğe ve ekonomiye katkılar sağlayacaktır." Okurumuz tüm belediyelerimize geri dönüşümün faydalarını anlatan bir elektronik posta göndermiş. Dikkate alınırsa önemli bir katkı sağlayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MELİH ABİ: Geri dönüşümün faydaları herkese anlatılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN