Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adıyaman'da yatırım patlaması yaşanacak

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, "Barış sağlandığında kentimiz turizm ve sanayi yatırımlarında patlama yaşar" diyor

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Hükümetin başlattığı barış süreci ülke genelinde büyük bir heyecanla karşılanırken, bölgenin büyük kentlerinden Adıyaman'da da tüm kesimler yeni gelişmeler yaşanmasını bekliyor. Her geçen gün yaşam kalitesinin arttığı, yeni büyük yatırımlar için umutların huzur ortamına bağlandığı Adıyaman'ın Valisi Mahmut Demirtaş, barış sağlandığında il genelinde turizm ve sanayi yatırımlarında patlama yaşanacağını düşünüyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu sermayenin huzur aradığına dikkat çekerken, MÜSİAD Şube Başkanı Mehmet Dağtekin terör nedeniyle yatırımcıda psikolojik bir bariyer bulunduğunu belirtiyor.

2,5 MİLYON TURİST GELİR
"İlimiz tarih, kültür ve inanç turizmi açısından çok önemli değerlere sahip. Adıyaman 1980'li yıllarda Türkiye'nin en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan illerinden birisiyken bölgede meydana gelen terör olayları turizmi çok etkiledi. O yıllarda 110 bin turist ağırlayan ilimizde geçtiğimiz yıla bakılacak olursak bu rakamlar 35 binlere kadar düşmüş durumda. Aynı dönemde Kapadokya ise turist sayısını yine 110 binlerden 2,5 milyona kadar çıkarmış. Terör bittiğinde, Adıyaman'a gelen yıllık turist sayısının da 2,5 milyona kadar çıkacağını düşünüyorum."

50 KAT SIÇRAMA OLUR
"Bu ülkenin ekonomisini, kalkınmasını engelleyen, baltalayan yegâne faktör terördür. Terörün bitmesi demek bölgemizin ve ilimizin her konuda en az 50 kat sıçramasına vesile olacaktır. Bölgede ve ilimizde yatırım furyası başlayacaktır. Çünkü yatırımcı her zaman huzur ister, güven ister. Teşvik yasasıyla bu bölge 6'ncı bölge olarak ilan edilmesine rağmen terör nedeniyle beklediği yatırımı alamamıştır. 'Bölgenize, ilinize yatırım yapmak istiyoruz ama terör nedeniyle çekiniyoruz' diyen yüzlerce işadamıyla karşılaştım.

PSİKOLOJİK KORKU BARİYERİ VARDI
"Bölgemizde devam eden terör olayları nedeniyle yıllardır varlıklarımızdan yeterince faydalanamadık, yeterince yatırımcı alamadık. Adıyaman ilinde terör olmasa da batıda bu böyle algılanmıyordu. Psikolojik bir korku bariyeri vardı. Ama barış görüşmelerinin konuşulmasıyla bile bu korku bariyeri ortadan kalkmaya başladı. Genel merkezimiz tarafından yapılan toplantılarda, üye işadamlarının bölgemize bakış açısı değişmiş durumda. Adıyaman bulunduğu konum itibarıyla, terörün sonlanmasıyla alacağı yatırımlar sayesinde Doğu ile Batı arasında büyük bir köprü kuracaktır. Burada küçük esnafı, sanayicisi, işçisi, memuru kısacası herkes kalkınacak. Çünkü artık insanlarımız da huzur istiyor, barış istiyor, kalkınmak istiyor, ekmeğini aşını en güzel şeklide kazanmayı istiyor. 30 yıl devam eden silahlı çatışmada kaybeden hep biz olduk. Milyar dolarlarımızı terörle mücadeleye harcadık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman'da yatırım patlaması yaşanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN