Çilek ve domates birlikte ihracata

Giriş Tarihi: 13.4.2013
Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Mersin'in Silifke ilçesinde çilek ve domates ihracatı eş zamanlı olarak başladı. İlçeye bağlı belde ve köylerde açık alanda ve örtü altında yetiştirilen çilek ve örtü altı domatesler, Atayurt beldesindeki hale getirilip buradan Rusya başta olmak üzere dünyanın değişik yerlerine gönderiliyor. Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, çilek ve domates ihracatının aynı anda başlamasının sevindirici olduğunu söyledi.

TEMMUZA KADAR HASAT
Çilek ve domatesin dış pazarların yanı sıra iç piyasaya da verildiğini belirten Türer, çileğin şu anda üreticiden kilosu 1,30 - 1,80 liradan, domatesin ise 1,45 - 1,60 liradan alındığını kaydeti. Silifke'de bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadının yapılacağını, bunun da en az 20 bin tonunun ihraç edilmesinin hedeflendiğini anlatan Türer, hasat sezonunun temmuz ayı sonuna kadar süreceğine dikkat çekti.

DOMATES ÜRETİMİ

Ali Türer, ilçenin domates üretimi hakkında ise şunları söyledi. "Silifke'de açık alan ve örtü altında toplam 14 bin 500 dönümlük bir alanda 175 bin ton domates üretimi yapılıyor. Yaklaşık 50 bin tonu, Rusya, Romanya, Macaristan, İran, Irak, ve Bulgaristan'a ihraç edilecek. Kalan kısmı ise Ankara, İstanbul, Erzurum, Ağrı, ve Malatya başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafına gönderilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çilek ve domates birlikte ihracata
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN