Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müteahhitler oda olma savaşı veriyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu'nun (İMKON) Adana'daki ilk toplantısının ana konusu 'Müteahhitler Odası' kurulması oldu

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Adana Müteahhitler Birliği, yaklaşık 8 ay önce kurulan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu'nun (İMKON) ilk istişare toplantısına ev sahipliği yaptı. Birliğin tesisleri bünyesindeki Çapa Restoran'daki buluşmaya Türkiye'nin dört bir yanından 50 müteahhit birliğinin başkan ve yöneticilerinden oluşan 200'e yakın işadamı katıldı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu başta olmak üzere, istişare toplantısında söz alan müteahhitler artık mutlaka 'Müteahhitler Odası' kurulması gerektiğini vurguladı.

GEREKÇE 43 YILDIR AYNI
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye'de Müteahhitler Odası kurulması için ilk kanun teklifinin 1970'te verildiğini belirtti. Önümüzdeki süreçte yine bir teklif verileceğini söyleyen Tellioğlu, "43 yıl önce verilen teklifin gerekçesi ile şimdi vereceğimiz teklifin gerekçesi arasında bir kelime bile fark yok" dedi. Tellioğlu, oda girişimleri kapsamında görüştükleri muhalefet partileri liderlerinin kendilerine destek sözü verdiğini, şimdi de Başbakan Erdoğan'la görüşüp sıkıntılarını anlatacaklarını söyledi.

KANUNDA TANIMIMIZ YOK

Müteahhitlik mesleğinin Türk Ticaret Kanunu'nda da tanımının olmadığını, dileyen herkesin müteahhitlik yapabildiğini belirten İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, bunun da güvenli olmayan, depremlerde kolayca yıkılan binaların yapımına yol açtığını kaydetti. Tellioğlu, "Türkiye'deki 20 milyon yapı stokunun 6,5 milyonu güvenli değil, yıkılması gerekiyor. Bunu oluşturan nedenleri ortadan kaldırmazsanız, 6,5 milyon yapıyı yıkıp yenisini de yapsanız bir anlamı yok" diye konuştu.

YIKMAYA GÜCÜNÜZ YETMEZ
Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek verdiklerini söyleyen Tellioğlu, "Türkiye'nin çok ihtiyacı var. Ama bu dönüşümler sağlıklı planlamayla yapılmazsa, şimdi yapacağınız 30 katlı ve güçlü binaları yarın yıkmaya maddi olarak gücünüz yetmez" dedi. Toplantıda söz alan diğer müteahhit birliklerinin başkanları da müteahhitlerin oda çatısı altında faaliyet göstermesinin önemi üzerinde durdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müteahhitler oda olma savaşı veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN