Geri dönüşümcüler için Mersin'e site kuruluyor

Giriş Tarihi: 15.4.2013

Mersin Geri Dönüşümcüler Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Hasan Koçyiğit, 'Geri Dönüşümcüler Sitesi' kurmak için çalışma başlattıklarını söyledi

Mersin Geri Dönüşümcüler Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Hasan Koçyiğit, il genelinde yılda 300 bin ton geri dönüşüm malzemesi toplanıp, bunun karşılığında ekonomiye yaklaşık 15 ila 20 milyon lira katkı sağladıklarını ifade ederek, organize sanayi bölgesi kriterlerinde 'Geri Dönüşümcüler Sitesi' kurmak için çalışma başlattıklarını bildirdi.

TÜM ATIKLAR DÖNÜŞÜYOR

Geri dönüşümcülük sektörünün kent ekonomisine olan katkısının göz ardı edilemeyecek oranlara ulaştığının altını çizen Koçyiğit, biyolojik atıklar dışında tüm atıkların dönüşümünü sağladıklarını belirterek, "Evlerimizde, iş yerlerimizde kullandığımız malzemelerin birçoğu kullanım ömrü tamamlanınca çöpe atılıyor. Bu maddeleri değerlendiren geri dönüşümcüler, bilinçsizce çöpe attığımız malzemeleri kent ve ülke ekonomisine kazandırıyor" dedi.

ÇEVRE İÇİN DE ÖNEMLİ
Geri dönüşümcülerin ülke ekonomisine getirdiği büyük faydanın yanında çevre kirliliğinin de azalmasına önemli oranda katkı sunduklarını belirten Koçyiğit, "Sadece bir ayda toplanan kağıt atıklar ile beş bin ağacın kesilmesi önüne geçilmektedir. Yine plastik doğada 250 yılda yok oluyor. Metalse türüne göre 90 ile 160 yıl arasında toprağa karışan bir madde. Kağıt bile 8 yılda yok oluyor. Bunların aylık toplanmadığını düşünürsek, yeraltı kaynakları ciddi anlamda zarar görür. Toplanmazlarsa en çok yüzde 30'u çöpe gider geri kalanı çevrede kalmaya devam eder. Bu durumda çevreye çok ciddi zarar verir" diye konuştu.

BELGE SAHİBİ OLACAKLAR

Koçyiğit, "Bugün Mersin'de kurulu hurdacılar sitesindeki işyerleri 250, 500 ve bin metrekareden oluşmakta ve yetersiz gelmektedir. Bundan yola çıkarak 400 bin metrekare arsa satın aldık. Her biri 5 bin metrekareden oluşan 70 işyeri kuracağız ve tüm işyerlerimiz AB standartlarında geri dönüşüm belgesi sahibi olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri dönüşümcüler için Mersin'e site kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN