Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevreci otomobil dönemi başlıyor

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Mersin Yetkili Otomotiv Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Veli Doğan, birçok ülkenin çevreci otomobil kullanımına teşvik ettiğini ve Türkiye'de hurda araç teşviki sonrasında çevreci otomobillerden alınan vergilerin de düzenlenmesi yoluna gidildiğini belirterek, 2013'ün bu alanın yılı olacağını söyledi. Doğan, Maliye Bakanlığı tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının emisyon salınımı dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini desteklediklerini belirtti.

AVRUPA'DAKİ SİSTEM

Batılı ülkelerde ÖTV olmadığının altını çizen Doğan, "Araçların kullanım vergileri için geçerli bir karbon salınım kriteri bulunuyor. Avrupa ülkelerinde hala uygulanan vergi sistemlerinde araçların kilometre başına açığa çıkarttıkları karbon değerine göre vergi hesaplanıyor. Türkiye'de de çevreci otomobillerin vergilendirilmesi çalışmasını destekliyoruz" dedi.

SAHNE ÇEVRECİLERİN

Otomotiv sektöründe de bu noktaların göz önüne alındığını kaydeden Doğan, "Otomobil üreticileri çevreci ve akıllı araçlar üretme yoluna gitti. Geçtiğimiz haftalarda yapılan Cenevre Otomobil Fuarı ve son olarak gerçekleşen New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda son model araçlar çevreci özellikleri ile ön plana çıktı. 2013 model araçlar, teknik ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra karbon salınımlarının en az seviyeye indirilmeleri ile göz doldurdu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevreci otomobil dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN