Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekoturizmde fırsat çok ama yatırımlar yetersiz

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Adana'da düzenlenen 2'nci Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu'nda, bölgenin ekoturizmde şansının çok yüksek olduğuna vurgu yapılırken, yatırımda yetersiz kaldığının altı çizildi

Geçen yıl ilki Mersin'de yapılan Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu'nun 2'ncisi Adana Seyhan Oteli'nde düzenlendi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7'nci Bölge Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi'nin iş birliğiyle gerçekleşen sempozyumun bu yılki ana teması 'ekoturizm' oldu. Sempozyumda 21 akademik bildiri yayınlanırken, kamu ve özel sektörden temsilciler de ekoturizmin bölgede geliştirilmesi için yapılması gerekenleri tartıştı. Organizasyonda, bölgenin ekotorizm potansiyelinin dünyanın çok önünde olduğuna dikkat çekilirken, yatırım eksikliğine de vurgu yapıldı.

ÇİFTE STANDART YAPILIYOR
Sempozyumun açılışında konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, turizme yatırım yapmak isteyenlerin Adana'da yeterince desteklenmemesine vurgu yaptı. Coş, yeni yapılan oteller için 'fuhuş arttığı için otel açılıyor' ya da 'ileride kumarhane olacak' şeklinde ithamlarda bulunan 'sözde basın mensupları'na karşı hiçbir meslek kuruluşunun kınama açıklaması yapmadığını belirtti. Coş öte yandan yatırımlarda kamu arazileri için 'Yeşil alan yapılsın' diyenlerin, aynı hassasiyeti özel şahıslara ya da şirketlere ait verimli tarım arazileri imara açılırken göstermeyerek çifte standart yaptığını söyledi. Coş ekoturizm için ise "En büyük eksiğimiz tesisler konusunda" dedi.

KEŞFEDİLMEMİŞLİĞİN AVANTAJI

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık ise konuşmasında, Türkiye'nin bir yandan sahip olduğu biyolojik zenginliğin detaylarını, diğer bu değerlerin turizme nasıl kazandırılabileceğini henüz bilmediğini söyledi. ÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu da Adana'nın turizmde sahip olduğu olanakların bugüne kadar keşfedilmemiş olmasının avantajını yaşadığını vurguladı. Karataş Turizm MYO Müdürü Doç. Dr. Fikret Dülger de konuşmasında dünyada turizm sektörünün genel olarak yüzde 6-7, ekoturizmin yüzde 30 düzeyinde büyüdüğünü söyledi. Sempozyumda daha sonra panel ve oturumlarla ekoturizmle ilgili sunumlar yapıldı. Konuşmacılar sunumlarında, ekoturizm geliştirme çalışmaları sırasında çevrenin korunmasının önemine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekoturizmde fırsat çok ama yatırımlar yetersiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN