Uykusuz gecelerin nedeni huzursuz bacak sendromu

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhan Sevim, huzursuz bacaklar sendromunun (HBS) hareket bozukluğu olduğunu ve hastalarda geceleri dayanılmaz şekilde bacakları hareket ettirme arzusu doğurduğunu söyledi. Prof. Dr. Sevim, sendromun, tanınması kolay ama bir o kadar da zor bir hastalık olduğunu, uyku bozukluğu ve konsantrasyon eksikliğine yol açtığını belirtti.

KOLLARA YAYILABİLİYOR

Prof. Dr. Serhan Sevim, "Dünyada şeker hastalığı kadar sık rastlanan bir sendromdur. HSB akşam saatlerinde her iki bacakta uyuşma, yanma, karıncalanma gibi belirtilerle karşımıza çıkıyor. Bacaklardaki bu rahatsızlıklar hareketle rahatlıyor. Sendrom, uyku kalitesini bozuyor, bunun için de gün içerisinde sosyal ve mesleki hayatta aksaklıklara neden oluyor. Orta ve ileri evredeyse hasta durağan olarak bir yerde kalamıyor, bacaklarını hareket ettirme, ihtiyacı hissediyor. İleri evrelerde şikayetler hastanın kollarına kadar yayılabiliyor" dedi.

TEMİZ UYKU ŞART

Hastalığın özellikle akşam saatlerinde kendisini gösterdiğine işaret eden Sevim, "Bu hastalığın tedavisi bir Türk bilim adamı olan Prof. Dr. Şevket Akpınar tarafından bulunmuştur. Bu sayede dünyada binlerce hasta tedavi edilebilmiş ve hastalığın mekanizması anlaşılmıştır. Dopamin içeren ya da dopamin salınımını kolaylaştıran ilaçlarla hastalığı tedavi edebiliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykusuz gecelerin nedeni huzursuz bacak sendromu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN