Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Adanalılarla arkadaş olun'

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Turizm Haftası'nın Adana'daki açılış töreninde "Dünyaya sesleniyorum. Adana'ya gelin, Adanalılarla arkadaş olun, kardeş olun" diye konuştu

Turizm Haftası etkinlikleri, Adana'da Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı renkli bir törenle başladı. Bakan Çelik törendeki konuşmasında Adana'nın kültürel ve turistik anlamda sahip olduklarına dikkat çekerken şunları söyledi: "Bütün dünya vatandaşlarına sesleniyorum. Adana'ya gelin, insanlığın ait bütün değerlerini bizzat kendi insanlarımızın size yol göstermesiyle keşfedin. Bu coğrafyada buluşun, burada tarihi görün, kültürü görün, bir coğrafyanın size yaşatabileceği bütün güzellikleri görün. Ama en önemlisi Adanalılarla arkadaş olun, kardeş olun."

24 SAAT YAŞAYAN MÜZE

Bakan Ömer Çelik Adana'yı "Bu topraklar sadece ekilen tohumun karşılığının 1'e 10 alınmasıyla ifade etmekle sınırlı bir berekete sahip değil. Bu toprakların insanlarının çalışması bereketlidir, duygusu bereketlidir, muhabbeti bereketlidir, bütün bir coğrafyası bereketlidir" sözleriyle anlattı. Çelik, Adana'ya yapılması planlanan müze için ise şöyle konuştu: "Adana'nın kültürel birikimini yansıtan, tarım ve sanayi müzelerini de bünyesinde barındıran bir müze kurmak için ilk adımı attık. Ama bu müze, çocukluğumuzda zorla götürüldüğümüz, kasvetli müzeler gibi olmayacak. İçinde 24 saat gençlerin yaşadığı, çeşitli aktivitelerde bulunduğu bir mekan olacak."

BÖLGE DESTİNASYONU
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da konuşmasında Adana'nın turizmle ilgili potansiyelinin çok yüksek olduğunu ancak tesislerin yetersizliği nedeniyle hak edilen noktaya ulaşılamadığını söyledi. Coş, "Marka değeremizin yükselmesi için komşu illerle birlikte yeni bir turizm destinasyonu olarak pazarlama ve imaj güçlendirme çalışmalarıyla bu bölgenin turizmde daha etkin olacağına inanıyoruz. Tabii ki burada yatırımcılar tarafından bölgenin potansiyelinin bilinmesi gerekiyor" dedi. Törene Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da katıldı.

YEMEK USTALARINA ÖDÜL VERDİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geçtiğimiz hafta içi yapılan Yöresel Yemek Yarışması'nda dereceye girenlere plaketlerini de verdi. Çelik törende yaptığı konuşmada Adana'nın sahip olduğu değerlerin altını çizerken, yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

GÖSTERİLER BÜYÜLEDİ
Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen tören, halk oyunları gösterileri ve halk müziği dinletileriyle şölene dönüştü. Doğu Anadolu, Ege ve Karadeniz yörelerinden halk oyunları ekiplerinin hayranlık uyandıran gösterileri, salondakilerin coşkulu alkışlarıyla tamamlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Adanalılarla arkadaş olun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN