Organlarıyla 3 kişiyi yaşattı

Giriş Tarihi: 22.4.2013

Gaziantep'te beyin ölümü gerçekleşen 73 yaşındaki Ökkeş Öztürk, bağışlanan organlarıyla Adana'da haber bekleyen 3 kişiye can verdi

Gaziantep'te beyin ölümü gerçekleşen 73 yaşındaki Ökkeş Öztürk'ün organları Adana'da 3 kişiye hayat verdi. Geçirdiği rahatsızlık sonucu Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve beyin ölümü gerçekleşen Öztürk'ün organları ailesi tarafından bağışlandı. Bunun üzerine Öztürk'ten alınan böbrekler, Adana'da Ülkü Kaya (35) ve Kezban Merdane'ye (44), karaciğeri ise Sefer Toros'a (50) nakledildi.

"YENİDEN DOĞDUM"
Kaya'nın annesi Güzide Kaya, kızının 12 yaşından beri diyalize girdiğini ve 8 yıldır tedavi için İskenderun'dan Adana'ya geldiklerini anlattı. Nakil için çok beklediklerini ifade eden Kaya, nakil haberini duyunca çok sevindiklerini dile getirdi. Baba Selahattin Kaya ise çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, vefat eden Ökkeş Öztürk'ün ailesiyle tanışmak istediğini söyledi. Ülkü Kaya da "Yeniden doğdum, çok mutluyum. Yaşamak çok güzel" diye konuştu.

BAĞIŞ YAPMAK CAİZ

Kezban Merdane'nin kızı Elif Merdane ise kendisinin de organlarını bağışlamak istediğini kaydetti. Organ bağışı yapan hasta yakınlarının hayat kurtardıklarını dile getiren Merdane, "Bize hayatın yanı sıra inanılmayacak kadar mutluluk verdiler" diye konuştu. Ameliyata katılan Prof. Dr. Sedat Yıldırım da bazı insanların önyargılarının olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun belli şartlara uyulduğu takdirde organ bağışının caiz olduğunu bildirdiğini hatırlattı.

RIZA ALINMALI
Organ bağışı yapılırken arada bir para alışverişinin olmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, organ bağışı için vefat eden kişinin yakınlarının mutlaka rızasının alınması gerektiğini bildirdi. Yıldırım, iki hastanın da sağlık durumlarının iyiye gittiğini sözlerine ekledi. Bu arada, karaciğer nakli olan Sefer Toros'un da sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organlarıyla 3 kişiyi yaşattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN