Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu'da iki mevsim bir arada yaşanıyor

'in Pervari ilçesindeki Herekol ve Körkandil dağları çevresinde nisan ayı sonlarında bile kar kalınlığı yer yer 3 metreyi bulurken bir yandan yaylaları rengarenk çiçekler süslüyor.

Giriş Tarihi: 24.4.2013 16:26
'in Pervari ilçesindeki Herekol ve Körkandil dağlarında iki mevsim bir arada yaşanıyor.
Siirt, Hakkari ve Şırnak sınırlarının kesiştiği Pervari ilçesindeki dağlık kesimlerde, kış aylarında yağan karların erimesiyle kendini gösteren bahar, başlatılan çözüm süreci sayesinde artan huzur ortamı beklentisiyle kendini daha fazla hissettiriyor.

Yıllarca terör nedeniyle vatandaşların gidemediği yaylalarda çobanlar hayvanlarını otlatırken, vatandaşlar kış ve ilkbahar mevsimini bir arada yaşamanın tadını çıkarıyor.
Daha önce sık sık yol kesme olaylarının yaşandığı ve kış aylarında kar kalınlığın 7 metreyi bulduğu için aylarca kapanan Pervari-Van yolu üzerindeki Geçittepe mevkisinde rengarenk çiçekler ve kar beyazlığı aynı karede yer alıyor. Halen kar kalınlığının yer yer 3 metreyi bulduğu Geçittepe'de keklikler sürüler halinde gezerken karların altında oluşan mağaralarda su şelaleleri dikkati çekiyor.

Oluşan şelaleler ve dağı kaplayan çiçeklerden oluşan manzarayı görmek için Pervari Geçittepe mevkisine gelenler, tablo gibi görüntüyle karşılaşıyor. Gezmeye gelen vatandaşlar, karda kayarak kayak keyfini çıkarıyorlar.

Yıllardır gidemedikleri yaylaları ziyaret etmeye başlayan vatandaşlardan Akif Aydın, yıllarca doğa harikası yaylalardan mahrum kaldıklarını belirterek, "Siirt'ten sadece buranın manzarasını izlemeye geldik. Nisan ayındayız ve burada kal kalınlığı 3 metreyi buluyor, evimize kar götürüp pekmezle karıştırıp yiyoruz. Bu doğa harikasının turizme kazandırılması gerekiyor. Bu dağlardaki güzelliklerin artık tanıtılması lazım" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'da iki mevsim bir arada yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN