Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çilekçiler Rusya için Ankara'ya gidiyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Geçtiğimiz günlerde "Rusya Türkiye'den ihraç edilen 18 ton çileğin girişine sağlıksız olduğu gerekçesiyle izin vermedi" yönündeki haberler üreticileri hareketlendirdi. Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulluh Süngü, Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Ziraat Odası Meclis Başkanı ve Sulama Birliği Başkanı Durhasan Akarca ve çilek ihracatı yapan tüccarların katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda, bir heyet oluşturularak Ankara'ya gidilmesi kararlaştırıldı.
GÖNLÜNÜZ RAHAT OLSUN

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Silifke'nin çilek üretiminde de ihracatında da iddialı olduğunu kaydetti. Hasat sezonunun temmuz ayı sonuna kadar süreceğine dikkat çeken Can, herkesin gönül rahatlığıyla Silifke çileğini yiyebileceğini belirterek, "Silifke çileği tüm dünyada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazanmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için var gücüyle çalışıyor" dedi.

80 BİN TON HASAT

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer de son birkaç gündür yağan yağmur nedeniyle ihracatın durduğunu, önümüzdeki haftadan itibaren ihracatın yeniden başlayacağını söyledi. Hasadı yapılan çileğin dış piyasada Rusya'ya ihraç edildiğini, iç piyasada ise Ankara, İstanbul başta olmak üzere talebe göre yurdun değişik yerlerine gönderildiğini ifade eden Türer, çileğin kilosunun şu anda üreticiden kalitesine göre 1.50 ila 2 liradan alındığını belirtti. Öte yandan Silifke'de bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı yapılacağı bildirildi. Esma OKUR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çilekçiler Rusya için Ankara'ya gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN