Savaşlar en çok çocukları vuruyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, savaşın travmasıyla büyüyen çocukların rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu söyledi

Suriye'de, Mynmar'da, Somali'de ve daha birçok ülkede iç çatışmalar ve savaşlar yüzünden çocukların çaresiz ve kimsesiz kaldığını ifade eden AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, savaşın travmasıyla büyüyen çocukların rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu söyledi. Pakdil, savaşlar ve çatışmalar yüzünden mağdur, mazlum, sakat ve çaresiz kalan çocuklara dikkat çekti.

"ÜZÜNTÜ DUYUYORUM"
Dünyanın birçok yerinde çocukların çok kötü şartlar altında hayat mücadelesi verdiğini belirten Pakdil, "Bunun üzüntüsünü yaşamaktayım. Günümüzde milyonlarca çocuk savaşların, terör saldırılarının ve politik çatışmaların masum kurbanları durumuna geliyor. Bu şiddet eylemlerinin çocuklar üzerinde yarattığı travmatik etkiler, onların fiziksel, psikolojik ve ahlaki gelişimleri üzerinde kalıcı zararlar bırakıyor. Bunun en acı örneğini Myanmar'da görüyoruz. Bırakın çocuk hakları, insan hakları bile hiçe sayılıyor. Arakan Müslümanları çocuklarını gönderebilecekleri okul olmadığı gibi, kimliklerini bile alamıyorlar" dedi.

Silahlı militan yapıyorlar
Nevzat Pakdil şöyle devam etti: "Günümüz dünyasında milyonlarca çocuk, doğrudan ya da dolaylı olarak, savaş ve terör olaylarının kurbanı durumuna gelmektedir. Terör örgütleri ve çeteler çocukları silahlı militan olarak kullanmaktadır. Devletler arasındaki politik çatışmalar, iç hesaplaşmalar ve terör, çocukların ölümlerine, yaralanmalarına ya da sakat kalmalarına neden olmaktadır. Sözü edilen durumlarda birçok çocuk anne-babasını, akrabalarını, arkadaşlarını kaybetmekte; fiziksel, duygusal ya da cinsel istismara uğramakta, okulundan ve diğer sosyal destek yapılarından yoksun kalmaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşlar en çok çocukları vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN