Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımın yükünü kadınlar çekiyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan Mersin'in Silifke ilçesine çalışmaya gelen tarım işçilerinin çileli yaşamı devam ediyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013
TÜRKİYE'NİN yaş sebze ve meyve ambarlarından Mersin'in Silifke ilçesinde, çilek hasadının yoğunlaşmasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yöreye gelen tarım işçilerinin zorlu yaşamı da yeniden başladı. Yılda 20 bin dekar araziden 80 bin ton çilek hasadı yapılan Silifke ilçesine Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler gün boyunca tarlada çalışırken, küçük çocukların bakımlarını kendilerinden birkaç yaş büyük ablaları yapıyor.

KADINLARIN İŞİ ÇOK
Çilek üretiminde Doğu Akdeniz'in en yoğun bölgesi olan Silifke'ye gelerek çadırlarını kuran tarım işçileri, denizin, kumun tadını çıkarmak bir yana ilkel çadırlarında adeta yaşam mücadelesi veriyor. Banyo yapacakları suyu da yemeklerini de odun ateşinde pişiren tarım işçisi kadınların erkeklere oranla daha fazla çalıştıkları gözleniyor. Tarlalardan gelir gelmez çadırların temizliğini yapan, çamaşır yıkayan, ardından yemek ve ekmek pişiren kadınların yüzünden her şeye rağmen tebessüm eksik olmuyor.

DİYAR DİYAR GEZİYORLAR

Yörede günün ilk ışıklarıyla birlikte tarlaların yolunu tutan Adıyamanlı tarım işçilerinin elçisi Salih Konaç, zor şarlarda da olsa geçimlerini sağlamak için diyar diyar gezmek zorunda olduklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımın yükünü kadınlar çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN