Bingöl'de yıllar sonra yatırım konuşuluyor

Ortadoğu ile bağlantı sağlayan 3 sınır kapısına yakın olan Bingöl'de, çözüm süreciyle birlikte yatırım potansiyeli yeniden gündeme geldi

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Çözüm süreciyle birlikte, Bingöl'ün yatırım potansiyeli ve pazar sorunu tekrar tartışılmaya başlandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu arasındaki kavşak konumuyla 1970'li yılların hayvancılık merkezi olan Bingöl, Ortadoğu ile bağlantı sağlayan üç sınır kapısına olan yakınlığıyla önemli bir avantaja sahip. Sınır kapıları, liman kentleri ve metropollere karayoluyla ulaşan Bingöl, Haziran-Temmuz aylarında açılması beklenen havaalanı ile zaman kaybını da önemli ölçüde gidermiş olacak.

HABUR'A 381 KİLOMETRE
Özellikle süreçten önce açıklanan son teşvik paketinin en toleranslı bölgesi olduğu açıklanan 6'ıncı bölgede yer alan Bingöl'ün, 1970-80'li yıllarda olduğu gibi Ortadoğu'ya hayvansal ürünler, hayvan ve meyve (ceviz) ihraç etmenin hayallerini kuruyor. Bir zamanlar hayvancılığın üretim merkezi olduğu halde sektörde meydana gelen erimeye engel olamayan Bingöl'ün, Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan en önemli sınır kapılarından olan Habur Sınır Kapısı'na olan uzaklığı 381, Cilvegözü Sınır Kapısına 521, Gürbulak Sınır Kapısına olan uzaklığı ise 359 kilometre.

OLUMLU YANSIYACAK
Çözüm sürecinin bölgeye yansılamaları ve esen barış rüzgarının yatırımcıyı ne derecede etkileyeceğine ilişkin konuşan Bingöl Girişimci İşadamları Derneği (BİNGİAD) Başkanı Medeni Arifoğlu, "Bugüne kadar bölgede yatırım yapmak isteyen işadamları terörden dolayı bir türlü adım atamıyorlardı. Ancak gelişen yeni süreçle birlikte yatırımcılar da adım atmaya eğilim gösterdi. Örneğin bir süredir Bingöl'de yatırım yapmayı düşünen Sütaş, Bingöl Havaalanı şantiyesinin yakılmasından sonra vazgeçti. Şimdi Bingöl'de süt topluyorlar. Bu süreçle birlikte yatırım ihtimalleri yükselebilir" dedi.

YÖNTEMLER İLKEL
Bingöl'ün temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğuna dikkat çeken Arifoğlu, ancak ilkel yöntemlerle yapılan tarım ve hayvancılığın istenilen düzeyde olmadığını hatırlattı. Tarım ve hayvancılığın bilimsel yöntemlerle profesyonel olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Arifoğlu, "Biz babadan atadan kalan yöntemlerle tarım ve hayvancılık yapıyoruz. Bunda ısrarcı olduğumuz için istenilen verimi alamıyoruz. Öncelikle süreçle birlikte bu iki sektörde profesyonel yöntemlerin geliştirilmesi şarttır. Devletin çok ciddi teşvikleri olduğu halde bunu tam anlamıyla kullanamıyoruz. Oysa yeni teşviklerle birlikte özellikle hayvancılığın daha ileri bir seviyeye taşınması mümkün" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bingöl'de yıllar sonra yatırım konuşuluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN