Tüm ormanlar bal üreticisine açıldı

Bir zamanlar hayvancılık yapanların ormanlara giremediği Türkiye'de arıcılığın geliştirilmesi için bal ormanları kuruluyor

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Türkiye'nin sahip olduğu zengin florası ile dünyanın bal ihtiyacını karşıladığına dikkati çekerek, bu nedenle yeni bal ormanları kurduklarını söyledi. Acer, Türkiye'deki bütün ormanların bal üreticilerine açıldığını da belirterek, "Adana ve çevresinde 11 yeni bal ormanı kurmayı planlıyoruz" dedi.

BİR NUMARALI ÜLKE

Binboğa Bal Kooperatifi'nin genel kuruluna katılan Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, dünyanın bal ihtiyacının büyük bir bölümünü Türkiye'nin karşıladığını ifade ederek, "Binboğa balını incelediğimizde dünyanın bal ihtiyacının büyük bir kısmının ülkemiz tarafından karşılandığını anlıyorum. Dünyadaki bitki çeşitliliği yönü ile bir numaralı bir ülkede yaşıyoruz" diye konuştu. Türkiye'de arıcılığı geliştirmek için bal ormanları kurmaya başladıklarını kaydeden Müdür Acer, "Arıcılıkla uğraşan kardeşlerimizin çalışmalarından daha fazla verim elde edebilmesi için bal ormanlarını kurmaya başladık. Mersin'de bir yılda 20 tane bal ormanı kurduk. İlimizde de 11 adet bal ormanı kurmayı hedefliyoruz. Bunun 3 tanesi Osmaniye'de, 8 tanesi Adana ve Kozan'da kurulacak" dedi.

YASAKLAR KALKTI
Eskiden ormanlarda hayvan beslemenin yasak olduğunu hatırlatan Acer, "Devletimiz bu anlayışı kaldırarak hayvancılıkla uğraşan hemşerilerimiz için yeni alanlar oluşturuyor. Artık arıcılarımız çok rahat bir şekilde kendi evlerine girer gibi ormanlarımızda arıcılık yapacaklar. Bu bir devrimdir. Bunu bize sağlayan büyüklerimize ve devletimize şükran borçluyuz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm ormanlar bal üreticisine açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN