Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiloyla mücadele erken başlamalı

Doç. Dr. Şebnem Aktaran, şişmanlıkla mücadeleye çocuklukta başlanarak sağlıklı beslenmenin öğretilmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1,6 milyar kişi fazla kilolu ve bunların 400 milyonu da obez. 2015 yılında fazla kiloluların 2.3 milyar, obez olanların da 700 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Acıbadem Adana Hastanesi Endokronoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, obezitenin tedavi edilmesi gereken ciddi bir metabolizma hastalığı olduğuna dikkat çekti. Şişmanlığın sadece erişkinlerin değil aynı zamanda çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklardan olduğunu dile getiren Doç. Dr. Şebnem Aktaran, "Şişmanlık ile mücadeleye çocukluk çağında başlamalı. Aile ve çocuklara okullarda sağlıklı beslenme öğretilmeli. Fiziksel aktivite artırılmalıdır" dedi. Doç. Dr. Aktaran, obezitenin, vücut sağlığını olumsuz şekilde etkileyen aşırı yağ birikimi olduğunu kaydederken, vücuttaki yağ oranının erkekte yüzde 25, kadında yüzde 30'un üzerinde olmasının obezite başlangıcına işaret ettiğini kaydetti. Doç. Dr. Şebnem Aktaran, "Obezite tanısında en sık kullandığımız yöntem Vücut Kitle İndeksidir. Bu da kişinin kilosunun boyuna oranıyla ölçülür. Eğer kişinin boyu 165, kilosu boyunun 25 fazlası yani 90 ise kişi fazla kilolu sınıfına girer. 30- 40 fazlası obez, 40 üzeri ise ileri obezite olarak kabul edilir. İdeal kiloyu koruyabilmek için besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiye eşit olması gerekir. Eğer harcanan enerjiden daha çok besin tüketiliyorsa kilo alınır" ifadesinde bulundu.

YAVAŞ YAVAŞ VERİLMELİ
Doç. Dr. Şebnem Aktaran, kilo vermede ilk önce obezitenin derecesinin belirlenmesi gerektiğini ifade ederken, "Daha sonra ideal kilo hesaplanarak hedef kilo seçilmelidir. Haftada 0,5-1kg kilo vermek uygundur. Bireye özgü diyet ve egzersiz programı hazırlanmalıdır" dedi. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses ise "Mutlaka 3 ana öğünü düzenli tüketmeli ve ihtiyacımız olan besin öğelerini karma beslenme ile almalıyız. Dengeli beslenme; meyve-sebze, et-tavuk-balık, yumurta, sütsüt ürünleri ve ekmek, makarna, pilav gibi tahılların yeterli miktarda alınması ile gerçekleşir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiloyla mücadele erken başlamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN