Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şirketler kenti değil, kentler şirketi büyütür

SAMPAŞ'ın patronu Şekip Karakaya, Güney Reklamcılar Derneği'nin "Şirketler Büyür, Şehirler Büyür" kongresinde "Şirketler kentleri değil, kentler şirketleri büyütür" dedi

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Güney Reklamcılar Derneği ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin birlikte organize ettiği "Şirketler Büyür Kentler Büyür" başlığı adı altında düzenlenen Ulusal Pazarlama İletişimi Kongresi'nde "Şehirler akılla büyük, dönüşür" başlığı adı altında hitap eden SAMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Akıllı Kentler Platformu Başkanı Şekip Karakaya, şehirleri şirketlerin değil, şirketleri şehirlerin büyüttüğünü söyledi.

ŞEHİR YOKSA ŞİRKET YOKTUR
Şekip Karakaya, "Şirketler şehirleri büyütemez. Şehirler şirketleri büyütür. İstanbul niye çok şirket büyütüyor? Çünkü altyapısı, iletişim olanakları, sermayesi, eğitimli insan gücü, ulaşımda sunduğu olanaklar ve çok sayıda daha neden şirketleri büyütüyor. Büyük şirketlerin hepsi Kapitalist sistem içinde evrenseldir. Parayı nerede kazanıyorsa, üretimi nerede rahat yapabiliyorsa onun peşinden koşar. 'Ben buralıyım, bu şehirde devam edeyim, şehri büyüteyim' dediğimde gerçeklikle örtüşmez, yok böyle bir şey. Şirketler şehirleri büyütemez. Şehirler şirketleri büyütür ve onları kalıcı yapar" dedi.

YENİ YASA CAN KURTARIYOR
İletişim, bilişim, pazarlama gibi kavramların hepsinin şehir varsa büyüyüp gelişebilecek kavramlar olduğuna dikkat çeken Karakaya, kentsel dönüşüm konusuna da değindi. Van depreminin ardından, Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en önemli yasalarından birinin çıkarıldığını anlatan Karakaya, "Türkiye'de kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesi, depremlerde yaşanan acıların tekrar etmemesi ve canların yıkılan binaların altında kalmaması için 400 milyar avroluk kaynak ayrıldı. Bu bir can kurtarma yasasıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şirketler kenti değil, kentler şirketi büyütür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN