Böyle olmalı kültür şenliği

Adana ÇEAŞ Anadolu Lisesi öğrencileri, 6 ay emek harcayarak hazırladıkları etkinlikte, 11 ilçeyi giysilerinden yemeklerine, el aletlerinden çeşitli ev eşyalarına kadar her yönüyle tanıttı

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Adana'nın başarılı ve sosyal etkinliklere önem veren okullarından ÇEAŞ Anadolu Lisesi, yine farklı bir etkinliğe imza attı. "Uzak Kaldığımız Değerlere Yeniden Sarılmak" projesi kapsamında, 16 öğretmenin öncülüğünde yaklaşık 100 öğrenci, "İlçelerimizi Tanıyalım" etkinliği düzenledi. Etkinlik için 6 ay hazırlık yapan öğrenciler merkez ilçeler hariç 11 ilçenin kültürünü ayrıntılarıyla okulda tanıttı.

YEMEK YAPTILAR

Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Yörük ve Türkmen derneklerinin destek verdiği etkinlik için öğrenciler ve öğretmenler, Karataş, Ceyhan, Yumurtalık, Pozantı, Kozan, Karaisalı, Feke, İmamoğlu, Tufanbeyli, Saimbeyli ve Aladağ ilçelerinde araştırma yaptı. İlçelerin kültürel değerleri hakkında bilgi alan öğrenciler, geleneksel eşyaları topladı, yemeklerin nasıl yapıldığını öğrendi. Öğrenciler daha sonra zorlu bir organizasyonla okulda bahçesinde kıl çadırların da kurulduğu bir etkinlik düzenledi.

GELENEKLERİ CANLANDIRDILAR
Sıkma ve Adana kebabı için ocak ve mangalların kurulduğu, bici bici tezgahının açıldığı, kıl çadırlara minderlerin serildiği organizasyonda, dersliklerde de ev gereçleri, teknik aletler, giysiler, günlük hayatta kullanılan eşyalar ve kilimler tanıtıldı. Okul Müdürü Bekir Bozdemir, amaçlarının öğrencilerin hem proje hazırlama kültürünü edinmelerini, hem de yörelerini tanıyıp arkadaşlarına tanıtmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle olmalı kültür şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN