Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halayla horonu buluşturdular

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Siirt ve Trabzon'un kardeş olmasının ardından ilk ziyaret yapıldı. Trabzona giden Siirt heyetine Vali Ahmet Aydın başkanlık etti

Siirt'ten, kardeş şehir anlaşması yapılan Trabzon'a ilk heyet ziyareti gerçekleşti. Geziyi değerlendiren Siirt Valisi Ahmet Aydın, halayla horonun var olan kardeşliğini pekiştirdiklerini söyledi. Trabzon'da çok sıcak karşılandıklarını belirten Aydın "Anadolu insanının sıcaklığını, samimiyetini ve sevecenliğini bu gezimiz esnasında bir kez daha gördük. İki ilin il genel meclislerinin, iki kentin kardeş şehir olmaları yönünde bir karar almaları ve bunu ilan etmeleri içinde yaşadığımız süreçte, çok anlamlıdır. Bu karar, asırlardan beri var olan ancak, son yıllarda maalesef çeşitli güçler tarafından bozulmaya çalışılan o kardeşlik duygularının pekişmesine vesile oldu" dedi.

MÜREFFEH TÜRKİYE

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık yaptığı açıklamada Siirt heyetini kentlerinde ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını belirtti. İki ilin il genel meclislerini kutlayan Kızılcık, şunları söyledi: "Bu kardeşlik ülkemizin toplumumuzun, daha huzurlu, daha yaşanabilir, daha müreffeh ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hak ettiği yere gelmesine hizmet edecektir. İki elini taşın altına koyma cesaretini ve kararlığını gösterip bir kez daha kardeş olduğumuzu bu karar ile bu birliktelik ile bütün dünyaya ilan ediyoruz. Bu kardeşlik diğer illere ülkenin geneline, insanlığın geneline yayılacaktır."

HER İL KARDEŞİMİZ
Trabzon İl Genel Meclisi Haydar Revi de yaptığı açıklamada, bu kardeşlik ilanı kararının alınmasında iki ilin valilerine teşekkür etti. Diğer 79 kenti kardeşleri olarak gördüklerini belirten Revi "Bunu Hazreti Muhammed'in veda hutbesinde de görüyoruz. Peygamber efendimiz, kimsenin diğerine üstün olmadığını belirtiyor ve kardeş olmamızı istiyor. Bunu yaşamı ile de söylemleriyle de bize göstermiştir. Nereden bakarsanız bakın, insanlık açısından, inancımız açısından, bakın bu böyledir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halayla horonu buluşturdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN