Şampiyon Gaziantep

Giriş Tarihi: 3.5.2013

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'te geçen yılın nisan ayına göre yüzde 19 oranında artışla 562,5 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi

Gaziantep'in, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla arttıran kent olduğunu belirten Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "Gaziantep'in ihracat artışı Türkiye'nin üzerinde seyretti. Kentimizden bu yılın nisan ayında, geçen yılın nisan ayına göre yüzde 19 oranında artışla toplam 562 milyon 528 bin dolar değerinde ihracat yapıldı" dedi.

YORULMAK BİLMİYOR

Dış ticarette Gaziantep'in önemli bir aktör olarak yerini koruğunu ifade eden Konukoğlu, "Gaziantepli ihracatçımız yorulmak bilmeden, ülkemiz için üretmeye, istihdam yaratmaya, ihracat yapmaya devam ediyor. Sürdürülebilir ihracat artışı, sürdürülebilir büyüme demek. Dış piyasalardaki yoğun rekabet ortamına rağmen ilk 4 ayda ihracat artış tempomuzu sürdürmekten mutluyuz" diye konuştu.

"DAHA İYİ OLMALIYIZ"
Gelinen noktayı yeterli görmediklerini vurgulayan Konukoğlu, "Gaziantep'in çok daha büyük potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. İhracatçılarımızın önünü açmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, geçen yılın 2012 ocak-nisan döneminde 2 milyar 766 milyon 11 bin dolar olan bölge ihracatının bu yılın aynı döneminde yüzde 14,9 arttığını söyledi.

ORTADOĞU İLK SIRADA

Bölgeden 886 milyon 943 bin dolarlık tekstil, 486 milyon 97 bin dolarlık halı, 673 milyon 671 bin dolarlık hububat- bakliyat ile 826 milyon 796 bin farklı ürün kategorilerinde ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Çıkmaz, "İhracatımızda Ortadoğu ülkeleri yüzde 59,3 pay ile ilk sırada yer almakta. Bunu AB ve Afrika ülkeleri takip etmektedir. Bu dönem 173 ülkeye ihracat yaptık" dedi.

EN ÇOK HALI GİDİYOR

Bölge ihracatının ilk sırasında Irak'ın geldiğini söyleyen Başkan Çıkmaz, Suudi Arabistan, Libya, Suriye, ABD, İtalya, Almanya, Rusya Federasyonu, İngiltere ve Mısır'ın da bölgenin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında geldiğini aktardı. Çıkmaz, "Halı, demir-çelik mamulleri, kumaş, iplik, pastacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, kağıt ve karton ile dış giyim bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyon Gaziantep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN