Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa ve odalarda projeler yarışacak

Yaklaşan oda ve borsa seçimlerine adaylıklarını açıklayan isimler, projeleri ve planlarıyla üyelerden oy istiyor. Kimi 'teşvik çıkaracağım' diyor, kimi sanayi sitesi kurma sözü veriyor

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı odalar ve borsalarda önümüzdeki günlerde seçim heyecanı yaşanacak. Bölge illerinin oda ve borsalarının yönetimine aday olan isimler de büyük ölçüde üyelerinin ve kamuoyunun karşısına çıkıp yönetime talip olduğunu açıkladı. Adaylar bu kez diğer seçimlerden farklı olarak tıpkı siyasetçiler gibi yapmayı planladıkları çalışmalar ve geliştirecekleri projeleri de gündeme getiriyor. Kimi adaylar üyelerinin ihracatını artırmak için yoğun bir çalışma yapacağını belirtirken, kimileri turizmin gelişmesi için çalışcağını, kimi de teşvikle ilgili sorunları gidermek için Ankara'da yoğun çaba sarf edeceğini söylüyor.

ATO'DA MARATON BAŞLIYOR

Ekonominin önemli merkezlerinden biri olan Adana'da en çok üyeye sahip olan Ticaret Odası'nda (ATO) seçim maratonu 11-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Şu anda adaylığını açıklayan iki isim var: Atilla Menevşe ve Şaban Baş. Şimdiki Başkan Ali Gizer ise aday olmadığını açıkladı. Odaya daha önce 9 yıl başkanlık eden ancak genel seçimlerde aday adaylığı nedeniyle istifa eden Şaban Baş, geçtiğimiz aylarda yeniden ATO başkanlığına aday olacağını duyurmuştu. SABAH Güney'e konuşan Şaban Baş, seçildiğinde gündeminde ilk sıralarda yer alacak 3 maddeyi turizm ve direkt uçuşlar, Ekonomik Forum ve üniversite olarak sıraladı.

DİREKT UÇUŞLAR
Şaban Baş şöyle konuştu: "Bölgemizin turizmde kalkınması için başlatılan girişimlere ağırlık vereceğim. Sayın Ömer Çelik'in ilimiz milletvekili olarak Bakanlık görevine getirilmesi büyük bir şans. Diğer yandan Adana'dan yurt dışına direkt uçuşlar ve bölgesel havacılıkla ilgili çabalarım, daha önce başkanlık yaparken de ilk gündem maddelerimdi. Bunları sürdüreceğim. Bir de benim dönemimde yapılan ancak şimdi yapılmayan Ekonomik Forum organizasyonunu önemsiyorum. Forum, işadamlarımız için büyük bir farsattı. Bu organizasyonu yeniden başlatacağım. Yine benim dönemimde girişimini başlattığımız üniversite konusunu yeniden gündeme alacağım."

DIŞ PAZARLARA YÖNELECEĞİZ

ATO'nun diğer adayı Atilla Menevşe ise seçildiğinde, üyelerinin iş hacminin gelişmesi için ekibiyle birlikte bütün gayreti göstereceğini söyledi. Bunların başında Adana'nın ihracatının artırılması konusunun geldiğini belirten Meneşve şunları söyledi: "Firmalarımızla birlikte işadamlarımızın yeni pazarlara ulaşması için yurt dışı fuarlara, inceleme gezilerine katılmalarını sağlayacağız. Onları bire bir yabancı firmalarla görüştüreceğiz. Öte yandan Adana ve Adana Ticaret Odası markalarının güçlenmesine yönelik çaba göstereceğiz. Kendimizi değil, Adanayı ve odamızı ön plana çıkaracağız."

KÜMELENMEYİ SAĞLAYACAĞIZ

Seçimlerin 15-21 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacağı Sanayi Odası'nda ise (ADASO) mevcut Başkan Sadi Sürenkök ile Kıvanç Tekstil'in başındaki isim Zeki Kıvanç adaylıklarını açıklayan isimler oldu. Sadi Sürenkök, seçildiğinde gündeminin ilk maddesinde, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin olacağını söyledi. ADASO'nun, bu bölgenin işletme müdürlüğünü yürüttüğünü belirten Sürenkök şöyle konuştu: "Bu yıl mutlaka enerji bölgesini harekete geçirmeyi planlıyoruz. Oraya toplam 15 milyar dolarlık yatırım yapılması söz konusu. Ayrıca sanayide kümelenmeye ağırlık vereceğiz. Mermerciler, mobilyacılar, ayakkabıcılar gibi sektör grupları için özel bölgeler kurulmasını sağlayacağız. Bir başka önem verdiğimiz konu da Adana'nın tek ses olup güçlü bir lobi oluşturması. Bunu sağladığımız an Adana'nın beklenen çıkışı ve ekonomide söz sahibi olması sağlanır."

BANKALARDAKİ MEVDUAT

ADASO başkan adaylarından Zeki Kıvanç da seçildiğinde yönetimdeki arkadaşlarıyla sanayicinin problemleriyle yakından ilgileneceğini, özellikle devletle sanayici arasında köprü olacağını söyledi. Yerel yönetimlerle mutabakat sağlanıp yatırımların önünü açılması için de yoğun çaba göstereceklerini kaydeden Kıvanç şöyle devam etti: "Sanayicinin gerek günlük, gerek uzun vadeli sorunları için hükümet nezdinde çalışma yapacağız. Teşvik kanunları nedeniyle Adanalı sanayicilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesine yoğun mesai harcayacağız. Bir başka konumuz da Adana'nın bankalardaki milyarlarca liralık mevduatının yatırıma dönüşmesini sağlamak olacak. Türkiye'de kişi başına en çok mevduatın olduğu iller arasında bulunan Adana'da bu paraların yatırıma dönmesini teşvik edecek girişimlerde bulunacağız. Yastık altındaki para ne sahibine, ne de Adana'ya bir yarar getirir."

ÇALIŞKAN VE KESKİN BAŞKAN ADAYI
Adana Ticaret Borsası'nda (ATB) seçim telaşı kısa sürecek. Yaklaşık bin 500 üyesi bulunan ATB'nin seçimi 9 Mayıs'ta tamamlanacak. Borsa başkanlığı için şimdiye kadar mevcut Başkan Muammer Çalışkan'ın yanı sıra Mehmet Keskin de adaylığını açıkladı. Borsa'daki seçim yarışını kimin kazanacağı şimdiden merak konusu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa ve odalarda projeler yarışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN