Kültür merkezi bu yıl bitecek

Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bir ilçenin kültürel zenginliğinin çok önemli olduğunu belirterek, "İşte biz bu yüzden Yüreğir'imizi kültürün başkenti yapmakta kararlıyız" dedi

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Türkiye'nin metropol kenti Adana'da bir kültür merkezi olmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüklerini söyleyen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Çağdaş, modern ve sağlıklı bir kentte yaşamak için kültürel zenginliğimizi yansıtmamız gerekir. Bu yüzden Adana'nın en büyük kültür merkezini ilçemizde inşa etmek için kolları sıvadık. Şimdiden hayırlı olsun" dedi.

ADANA'NIN EN BÜYÜĞÜ

Kazım Başer Parkı içerisinde inşaatına başlanan ve bu yıl sonunda bitirilmesi planlanan kültür merkezinin Osmanlı-Selçuklu mimarisinin eşsiz bir uygulaması olacağını belirten Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Bin kişilik konferans salonu, 2 adet 200 kişilik çok amaçlı aktivite salonu ile Adana'nın en büyük kapalı kongre ve kültür merkezi olacak" diye konuştu.

HERKES GURUR DUYACAK

Bulunduğu konum itibariyle sadece Yüreğir'de yaşayan değil, Sarıçam ve Seyhan ilçelerinde yaşam süren Adanalılara da hizmet verecek olan Kültür Merkezi alanında ayrıca bir Fotoğraf Müzesi ile bir de kütüphanenin bulunacağını ifade eden Mahmut Çelikcan, "Mimari yapısıyla gerçekten herkesin gurur duyacağı bir eser olacak. Adana'da büyük bir boşluğu gidereceğiz" şeklinde konuştu.

YEDİ KÜLTÜR EVİ AÇILDI

Bugüne kadar devlet nimetlerinden yeterince yararlanamayan Yüreğir'in makus talihini yenmek için durmaksızın hizmet ürettiklerini vurgulayan Mahmut Çelikcan, "Halkımızı çok önemli projelerle tanıştırdık. Bunlardan bir tanesi de kültür evleri Projesi. Şu ana kadar inşaatı biten 7 kültür evinin açılışı bakanlarımızın, milletvekillerimizin ve kent protokolünün katılımı ile yapıldı" dedi.

İKİ YENİ PROJE DAHA
Heyecan yaratan kültür evlerinin hizmet vermeye başladığını söyleyen Başkan Çelikcan, "Bu projemizin 8'incisi olan Yavuzlar Kültür Evi'nin inşaatı tamamlandı. Resmi açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Bu arada PTT Evleri ve Atakent Mahallesi'ne yapılacak olan 2 kültür evinin ihalesi yapıldı. Bunlar da en kısa zamanda tamamlanarak hizmete açılacak" diye konuştu.

SODES'TEN HİBE KAZANDI

Kültür evlerinin öncelikli hedef kitlesinin kadınlar, gençler ve çocuklar olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Çelikcan şöyle konuştu: Kültür evlerimiz de kadınlara ve gençlere yönelik meslek kursları, hobi kursları ve SBS kursları verilmekte. Bunun yanı sıra bütün vatandaşlarımıza yönelik eğitici seminerler, konferanslar, tiyatro gösterileri, kermesler devam ediyor. Kültür evlerimizden yılda yaklaşık 25-30 bin vatandaşımız faydalanıyor. Kültür evleri çok çeşitli hizmetlerinin yanında sivil toplum kuruluşları ile belediyemizin ortaklaşa hazırladığı projelerle 2011-2012 yıllarında SODES'ten 2,5 milyon TL'lik hibe kazandı.

7 KÜLTÜR EVİ AÇILDI
Her biri 1700 metrekare kapalı alana sahip olan kültür evleri şunlar: Levent Çetin Topçuoğlu, 19 Mayıs Mahallesi Ahmet Yesevi, Yamaçlı Mevlana, Kiremithane Yunus Emre, Köprülü Mehmet Akif Ersoy Doğankent Kültür Evi Ulubatlı Hasan Kültür Evi

MESLEK KURSLARI
Kültür evlerinde verilen meslek kursları: Biçki, Dikiş, Nakış, Mefruşat, Hazır Giyim Kırkyama, Tekstil, Kuaförlük İş Makinesi Operatörlüğü El Sanatları Doğal Gaz Tesisatçılığı Seramik, Ahşap Boyama, Bilgisayar Operatörlüğü, Web Tasarım, Bilgisayarlı Muhasebe Hasta Kayıt kabulü

HOBİ KURSLARI
Kültür evlerinde verilen hobi kursları: Bağlama, Piyano, Gitar, Keman Halk oyunları Satranç İngilizce Maket Uçak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür merkezi bu yıl bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN